Yenilenebilir Enerji Araştırma Merkezleri İçin 16 Milyon Sterlin Finansman

06 Ağustos 2018 Dergi:

İngiltere’de Yenilenebilir Enerji Araştırma Merkezleri aracılığıyla yenilenebilir enerji alanında daha fazla araştırmayı gerçekleştirmek adına, İngiliz Hükümeti biyoenerji, deniz üstü yenilenebilir enerji ve enerji ağlarını kapsayan üç “Supergen” merkezi için 5 Milyon Sterlin finansman tedarik edecek. Yeni merkezler, 19 üniversiteden araştırmacılar yanı sıra 70 partner ile birlikte yürütülecek.

Bu desteğin aynı sıra, Loughborough Üniversitesi’nin yürüttüğü roje olan güneş araştırma ağı için 1 Milyon Sterlin finansman da sağlanacak. Bu ağ, büyük ölçüde güneş enerjisi endüstrisinden alınan 10 üniversite ve 6 partnerden oluşacak.

Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (EPSRC) tarafından finansmanı yöneten kuruluş, aynı zamanda son beş yılda düşük karbona geçişi desteklemek ve Birleşik Krallık'taki karbon emisyonlarını azaltmak için tasarlanan yedi yeni merkezde 150 Milyon Sterlin finanse etti. EPSRC'nin Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Philip Nelson’ göre iklim değişikliklerinden kaynaklanan sorunlar artıkça, temiz enerji üretimi konusundaki tüm zorlukların da artacağı kanaatinde. Tüm bunların üstesinden gelinmesi adına Birleşik Krallık ve tüm dünya ülkelerinin işbirliği içinde hareket etmelerinin acil ve önemli bir konu olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: http://www.climateactionprogramme.orgSlider Altına