Yeni Teknoloji, Deniz Suyunu Güneş Işığı Kullanarak İçilebilir Hale Getiriyor

22 Ağustos 2020 Dergi:

Bir grup araştırmacı, sadece 30 dakikada içme suyu oluşturabilecek bir yöntem geliştirdi. Yüzeyinin %71'inin su olduğu bir gezegende insanlar nasıl su kıtlığı çeker? Bir grup uluslararası araştırmacı, metal-organik formlar (MOF'ler) ve güneş ışığı kullanarak acı su ve deniz suyunu 30 dakikadan daha kısa bir sürede güvenli, temiz içme suyuna dönüştürebilen bir teknoloji geliştirdi.
MOF'lar, çok yüksek yüzey alanlarına sahip inanılmaz derecede gözenekli malzemelerdir, metal iyonlarından oluşurlar.
Bu durumda, araştırmacı ekibi, deniz suyundan ve kirli sudan kirletici ve tuzu yakalayabilen PSP-MIL-53 adlı tamamen yeni bir MOF geliştirdi. Esasen, malzeme suya yerleştirildiğinde iyonları sıvıdan çekerek yüzeyinde tutuyor.
Araştırma ekibi, yaptıkları çalışmada, MOF'larını kullanarak sudaki toplam çözünmüş katıları (TDS) milyonda 2,233 parçadan (ppm) 500 ppm'nin altına indirebildiklerini gösterdi. Bu, Dünya Sağlık Örgütü'nün güvenli içme suyu için tavsiye ettiği 600 ppm eşiğinin çok altındadır.
Dahası, tüm bunlar 30 dakikanın altında ve diğer tuzdan arındırma yöntemlerinden çok daha az enerji kullanılarak gerçekleştirildi. Ekip ayrıca, MOF kristallerinin güneş ışığına maruz bırakılarak dört dakika içinde yeniden kullanılmak üzere tekrar oluşturulabileceğini gösterdi.
Avustralya'daki Monash Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden Profesör Huanting Wang, bir basın açıklamasında, "Küresel olarak artan su kıtlığını gidermek için bu tuzdan arındırma yöntemi kullanıldı. Acı su ve deniz suyu bol miktarda var olduğu ve tuzdan arındırma işlemlerinin güvenilir olduğu için arıtılmış su mevcut su sistemlerine minimum sağlık riski ile entegre edilebilir" dedi.
Sorun, buharlaşmaya dayanan termal tuzdan arındırma işlemlerinin tipik olarak yüksek enerji tüketimi gerektirmesidir. Ters ozmoz gibi diğer yöntemler de oldukça enerji yoğundur ve temizleme, klorsuzlaştırma için çok sayıda kimyasal madde gerektirir.
Profesör Wang, "Güneş ışığı, dünya üzerindeki en bol yenilenebilir enerji kaynağıdır. Yenilenme için güneş ışığının kullanılması yoluyla yeni bir adsorban bazlı tuzdan arındırma sürecini geliştirmemiz, tuzdan arındırma prosesi için enerji açısından verimli ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir çözüm sağlıyor" dedi.Slider Altına