Yeni Nesil Güneş Enerjili Cam Bloklar Üretildi

24 Ağustos 2017 Dergi:

Elon Musk’ın solar panel şirketi tarafından ilk kurulumunu tamamladığı, ömür boyu garantili güneş enerjili çatı projesine farklı bir yaklaşım University of Exeter araştırmacılarından geldi. Daha önce geliştirilen güneş enerjisini toplamayı amaçlayan camların performanslarının beklenildiği gibi olduğu söylenemez. Bu problemi çözebilmek amacıyla yeni bir yöntem geliştirmeye çalışan Exeter Üniversitesi araştırmacıları, geliştirdikleri cam blokların içerisinde güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirebilecek fotovoltaik paneller yerleştirdiler ve cam blok üzerine gelen enerjinin, bu paneller üzerinde yoğunlaşmasını sağladılar. Bir mercek görevi gören bu blok enerjinin en yüksek seviyede toplanması ve elektriğe dönüştürülmesini sağlıyor.

Ayrıca ince bağlantılarıyla da bir örüntü oluşturulduğu zaman oldukça hoş desenler ortaya çıkabiliyor. Böylece görsel açıdan hem şık hem de güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen, kendinden ışıklı ve kalın saydam yapısı dolayısıyla da doğal olarak enerji izolasyonu sağlayan yapısıyla çok yönlü fayda sağlayacak gibi görünüyor. Şimdiye kadar geliştirilmiş prototip projeler içerisinde en iyisi diyebiliriz.

Exeter ekibi ürünlerini piyasaya sunmak adına kurdukları Build Solar şirketi ile 2018'de yeni nesil güneş enerjili cam blokları pazara sunmayı hedefliyor.

Build Solar'un kurucusu ve aynı zamanda Exeter Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü'nden Araştırma Görevlisi olan Dr. Hasan Baig : "BIPV (bina ile bütünleşik fotovoltaik sistemler) sektörü , yıllık %16 büyüme oranı ile gelişmekte olan bir endüstridir. Büyüyen bu pazara hitap edebilecek bir şirket kurmak, uzun vadede İngiltere ekonomisi için yararlı olacağının kanıtı olacaktır. " dedi.

Ekip, blokların geleneksel cam bloklardan daha iyi ısı yalıtımı sağladığının yanı sıra binaya güç sağladığını da iddia ediyor. Patent bekleyen teknoloji prototip aşamadayken ekip, teknolojiyi pilot bölgelerde test ediyor.Slider Altına