Yatırımlar 1 megavata çıkarılacak

03 Ekim 2012 Dergi: Eylül-Ekim 2012

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Amasya’nın Suluova İlçesi’nde Sigma Elektrik Mühendislik Ltd. Şti. tarafından kurulacak biyogaz tesisinin temel atma törenine katıldı.

Törende konuşma yapan Bakan Yıldız, Türkiye’nin büyüdüğünü ancak enerji sektörünün Türkiye’nin büyüme hızından daha hızlı olduğunu söyleyerek, "Geçtiğimiz yılın Haziran ayına ve ölçülebilir rakama göre, elektrik tüketimimiz yüzde 11.8 büyümüştür. Burada elektrik üretilecek, başka yerlerde santraller çalışacak ki tükettiğimizi karşılayabilelim. Elektrik tüketiminin artması ülkenin refah gücünün arttığını gösterir" dedi. Bakan Yıldız, yeni enerji kaynaklarını her zaman desteklediklerini ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti: "Jeotermal, biyogaz, yerli linyit kömürlerimiz gibi bulunduğu mekana modellik katan yenilenebilir enerji yatırımlarının her yörede, her bölgede destekleneceğini söyleyebilirim. Önümüzdeki süreçte lisansa tabi olmayan 500 kilovatlık yatırımların en az 1 megavata çıkartılacağını şimdiden sizlerle paylaşabilirim. Bunu kanun değişikliği ile yapacağız. Bu konuda artırım yetkisini de Bakanlar Kurulu’na vermiş olacağız".

Bu tesisin birçok faydasına dikkat çeken Yıldız, en önemlisi bu tesisle atıkların değerlendirilmiş olacağını vurgulayarak şunları söyledi: "Canlı organizmaların her yanının değerlendirilebileceğini biliyoruz. Nasıl bir hayvanın tırnaklarına varıncaya kadar her türlü mikroorganizmanın değerlendirildiği bu ortamda hayvan atıklarının da değerlendirildiği bir ortama gelmiş oluyoruz. Bunu çok değerli buluyorum".


Etiketler


Slider Altına