Yatırımcılar GTC Güneş Panelleri ile Kış Mevsimini Avantaja Çeviriyor

01 Eylül 2020 Dergi: Temmuz-Eylül 2020

GTC’nin Van ilinde kurulumunu yaptığı 2 MWp’lık GES zorlu geçen kış aylarında yüksek verim trendini koruyarak yatırımcıların yüzünü güldürüyor. 

GTC tarafından yapılan açıklamaya göre, arazi tipi kurulumda her biri 1089.9 kWp olan 2 sahadan oluşan projede toplam 7266 adet 300 Watt gücü değerindeki paneller kullanıldı. Paneller sabit sistem üzerine 25 derecelik açıyla kuruldu.

Yaklaşık 10 aydır devrede olan saha ilk günden itibaren toplam 3.552 GWh enerji üretimi gerçekleştirdi. GTC, sahada kullanılan panellerin hem özgün tasarım özelliği hem de çalışma performansı ile ayrıcalıklı olduğunu belirtiyor. Güneş panelleri, çerçevesiz panel olma özelliğiyle üzerinde kar biriktirmeyen yapısının yanı sıra çift yüzlü panel olma ayrıcalığıyla karlı zeminden yansıyan güneş ışınlarının etkisiyle daha yüksek çalışma performansı garanti ediyor. Ayrıca 7200 Pa’a kadar kar yükü dayanıklılığı ile yüksek rakımlı sahalarda ve olumsuz hava koşullarında standart panellere göre yüksek mekanik dayanıklılık sağlıyor. 

Her koşulda ve her iklimde yüksek güvenlik ve maksimum verimlilik hedefiyle yola çıkan GTC, 2013 yılından itibaren kesintisiz sürdürdüğü Ar-Ge çalışmalarıyla 2015 yılında Sanayi Bakanlığı tarafından Güneydoğu Anadolu’nun ilk Ar-Ge Merkezi olarak tescillendi. Ar-Ge Merkezi çatısı altında GTC güneş paneli fabrikası yeni nesil ürünleriyle ile fark yaratmaya devam ediyor. 
             Slider Altına