YASKİ GES projesi tamamlandı

06 Ağustos 2019 Dergi: Temmuz-Ağustos 2019

YP Enerji’nin yüklenici firma olduğu Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği (YASKİ) tarafından gerçekleştirilen havuzlar üzerine kurulu GES projesi tamamlandı. YASKİ’nin YP Enerji ile birlikte hayata geçirdiği güneş enerjisi santrali projesi tamamlandı. Yalova’nın bütün mesken atıklarının arıtmasını yaparak temizlenen suyu, derin deşarj sistemi ile denize veren YASKİ, en büyük gideri olan enerji maliyetlerini aşağıya çekebilmek amacıyla geliştirilen projenin detayları şöyle:

Türkiye’de bir ilk olan proje kapsamında, arıtma havuzlarının üzerine 3 bin 360 güneş paneli yerleştirildiği ve dünyada bir tek Amerika’da olduğu bilinen benzer bir tesisin, Yalova’daki tesisten 4 kat küçük olduğu açıklandı. Panellerin kurulumu tamamlanan GES, 1 MW kapasitesi ile tesisin enerji ihtiyacının üçte birini karşılayacak. Yaklaşık 6 milyon TL’ye mal olan tesisten üretilen enerji ilk etapta ihtiyacın üçte birini karşılarken, arazi üzerine kurulacak panellerle de tesisin enerji ihtiyacının 3’te 2’si güneşten karşılanacak”. 
Konuya ilişkin açıklama yapan YASKİ Birlik Başkanı Adnan Kırtay: "Hayata geçirdiğimiz bu GES Projesi havuzlar üzerindeki kurulu güç anlamında dünyanın en büyük ülkemizin ise tek projesidir. Amerika'da bulunan ve bizden önce dünyanın 1 numarası olan tesis, 250 kilovat enerji üretirken bizim tesisimiz onun 4 katı, yani 1 MW enerji üretimi gerçekleştiriyor. 2 yıldır hayata geçirmeye çalıştığımız proje, 6 ay süren panel yerleştirme çalışmaları sonucu tamamlandı. 4 havuz üzerine 3 bin 360 panel konuşlandırılmış durumda. Yaklaşık 6 milyon TL'ye mal olan tesisi Ağustos ayında törenle açacağız. Bu tesisten üretilen enerji ilk etapta ihtiyacımızın üçte birini karşılayacak. Arazi üzerine kuracağımız panellerle de tesisimizin enerji ihtiyacının 3'te 2'sini güneşten karşılayacağız" dedi.
 Slider Altına