Header Reklam
Header Reklam

WindESCo On Yıllık Kara Rüzgâr Santralinin Performansını Optimize Ediyor

21 Nisan 2023
WindESCo On Yıllık Kara Rüzgâr Santralinin Performansını Optimize Ediyor

WindESCo, Avrupa'nın en büyük kara rüzgâr santrallerinden birisine performans optimizasyon çözümünü sunacak. Rüzgâr veri firması tarafından geliştirilen analiz teknolojisi, CEZ'nin Romanya'daki 600 MW Fantanele-Cogealac rüzgâr çiftliğinin sürekli optimizasyonunu sağlayacak.

Rüzgâr türbini paydaşları için varlık performansını ve güvenilirliğini geliştirmede öncü olan WindESCo, yenilikçi FIND, FIX, MEASURE™ SaaS analitik çözümünü CEZ'nin Romanya'daki 600 MW Fantanele-Cogealac rüzgâr çiftliğinde kullanıma sunuyor. Teknoloji, türbin performansı ve güvenilirlik iyileştirmeleri sağlayacak, eskiyen varlıklardan kaynaklanan verimlilik kayıplarını tersine çevirecek ve Avrupa'nın en büyük kara rüzgâr santralinden birinin AEP'sini artıracak.

Rüzgâr varlıklarının zaman içinde performans ve güvenilirlik açısından düştüğü, büyük ölçekli müdahale, devre dışı bırakma veya yeniden çalıştırmayı gerektirdiği bir sır değil, bunların tümü önemli bir maliyete yol açıyor. Yaşlanma rüzgâr türbini ömrünün bir gerçeği olsa da, güç üretiminin zaman içinde nasıl kademeli olarak azaldığını anlamak ve ardından bu eğilimi tersine çevirmek karmaşıktır. Maksimum AEP kurtarma fırsatları oluşturmak için yüzlerce hatta binlerce ayrı türbinde sürekli, derinlemesine ve doğrulanmış analizler gerektirir.

WindESCo'nun rüzgâr varlıkları için sürekli, ölçeklenebilir optimizasyon çözümü olan FIND, FIX, MEASURE™ (FFM), ek donanıma ihtiyaç duymadan performans ve güvenilirlik iyileştirmeleri sağlamak için yüksek çözünürlüklü SCADA'yı analiz ederek çalışır. FFM, her türbinden 60'tan fazla sürekli SCADA kontrolü aracılığıyla rüzgâr türbini performansını etkileyen anormallikleri saptar. FFM daha sonra mali ve AEP etkisi de dahil olmak üzere her bir anormalliği düzeltmek için tavsiyeler ve talimatlar verir. Düzeltmeler tamamlandıktan sonra sistem, türbin, tesis ve filo seviyelerinde hem finansal kazanç hem de ek MWh'deki performans iyileştirmelerini hesaplar ve raporlar.

2012 yılında işletmeye alınan Fantanele-Cogealac, Avrupa'nın en büyük kara rüzgâr santralleri arasındadır ve 240 adet 2,5 MW GE türbininden oluşmaktadır. On yılı aşkın bir süredir faaliyette olan rüzgâr varlıkları, genel performansı ve güvenilirliği artırmak için çeşitli çözümler gerektiriyor. Performans ve güvenilirlik analitiği, optimizasyon fırsatlarını saptamak için tipik olarak fazladan çalışma saatleri ekleyebilirken, FFM dahili ekiplerin kilit performans yöneticilerinden yararlanmalarına, işe öncelik vermelerine ve ardından ek insan gücü eklemek zorunda kalmayarak zamandan ve paradan tasarruf etmelerine olanak tanır.

CEZ Romanya Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Liviu Gavrila şunları söyledi: "Geçtiğimiz on yılda Fantanele-Cogealac'taki rüzgâr varlıklarımız, müşterilerimize temiz yenilenebilir enerji ile güvenilir bir şekilde hizmet vermemize yardımcı oldu. WindESCo'nun çözümü, ekibimiz tarafından dünya çapında uygulanan optimizasyon araçları paketini tamamlayacak. Bu, varlıklarımızın performansını daha iyi yönetmemizi ve geliştirmemizi sağlıyor."

WindESCo Baş Gelir Sorumlusu Ed Wagner şu yorumu yaptı: "Tek işimiz, hem Fantanele-Cogealac gibi karada hem de açık denizde düşük performans gösteren rüzgâr varlıklarının AEP'sini artırmak. Uzun vadeli üretim hedefimiz, müşterilerimizin daha fazla insana ve daha fazla donanım teknolojisine yatırım yapmasını gerektirmeden, rüzgâr varlıklarının daha iyi üretim için optimize edilmiş durumda kalmasını sağlamak."

 WindESCo, FFM için şirketin web sitesinde bulunabilecek bir dizi doğrulama çalışmasını tamamladı.



Slider Altına