Header Reklam
Header Reklam

WindEnergy Hamburg, Küresel Rüzgâr Enerjisi Sektörünü Buluşturmaya Hazırlanıyor

14 Nisan 2024
WindEnergy Hamburg, Küresel Rüzgâr Enerjisi Sektörünü Buluşturmaya Hazırlanıyor

24-27 Eylül 2024 tarihleri arasında düzenlenen WindEnergy Hamburg, ekipman ve bileşen üreticilerinden proje geliştiricilerine ve operatörlerine, bilim adamlarına ve politikacılara kadar tüm uluslararası rüzgâr enerjisi sektörünün buluşma yeri olacak. Yeniden güçlendirme, şebekeler arası zorluklar ve yeni enerji depolama çözümleri gündemin üst sıralarında yer alacak.

Hedef belirlendi: 2030 yılına kadar AB, üçte ikisinin karadaki türbinlerden sağlanacağı 425 gigawatt'lık rüzgâr enerjisi üretim kapasitesine sahip olmak istiyor. Ancak bugüne kadar Avrupa'da 272 gigawatt'tan fazla enerji santrali kurulmadı (bunun yüzde 79'u karadaki türbinlerden oluşuyor). Yani 2030 hedefine ulaşmak için her yıl ortalama 33 gigawatt kurulum yapılması gerekecek. Hamburg Messe und Congress Denizcilik ve Teknoloji Fuarları ve Sergileri İş Birimi Direktörü Claus Ulrich Selbach; “Buna ancak genişleme çabalarımızı en üst düzeye çıkararak ulaşabiliriz” diyor. Selbach, bu amaca ulaşmanın en önemli araçlarından birinin yeniden güç vermek, yani ömrünün sonuna gelmiş rüzgâr türbinlerini daha güçlü modellerle değiştirmek olduğunu söylüyor.

Rüzgâr enerjisi projelerini kolaylaştıran ortak bir AB direktifi, ilave yüksek verimli rüzgâr santrallerinin inşasına yönelik koşulları iyileştirdi.

Eylül ayındaki WindEnergy Hamburg'da karar vericiler, yeniden güçlendirme projelerinin uygulanması için doğru ortaklarla buluşabilecek. Bunlardan biri, Almanya'da satın aldığı 35 eski rüzgâr santralini modernize etmeyi planlayan Norveçli rüzgâr enerjisi şirketi Statkraft. Statkraft Almanya Ülke Müdürü Stefan-Jörg Göbel, "Kıyıdaki enerji geçişinin büyük bir kısmı, yeniden güçlendirme projeleri aracılığıyla gerçekleştirilecek" diyor. 15 yıl önce kurulan bir rüzgâr türbininin kapasitesi genellikle 2 ile 3 megawatt arasındadır. Karşılaştırıldığında, karada kullanım için tasarlanan en yeni nesil türbinlerin kapasitesi 6 ile 7 megawatt arasındadır.

WindEnergy Hamburg'a 1.500'den fazla katılımcı bekleniyor.

Bu son teknoloji üniteler öncekilerden daha güçlüdür, ancak aynı zamanda öncekilere göre önemli ölçüde daha büyüktür. Son 30 yılda göbek yüksekliği üç katına çıktı. 1980 yılında tipik bir rotorun çapı 15 metre iken, 2035 yılına kadar bu boyutun 250 metreye çıkması bekleniyor. WindEnergy Hamburg'da Eager One, Liebherr, Schmidbauer ve Gruber Logistics gibi deneyimli lojistik şirketleri ve ağır yük uzmanları bulunuyor. Bu kuruluşlar, bu büyük boyutlu türbinlerin güvenli bir şekilde taşınmasına yönelik çözümleri sergileyecek.

Ancak yeniden güçlendirilen rüzgâr türbinleri yalnızca lojistik zorluklarla karşılaşmıyor. Daha yüksek enerji çıktıları aynı zamanda akıllı şebeke besleme yönetiminin yanı sıra yenilikçi, yüksek performanslı enerji depolama teknolojilerini de gerektirir. WindEnergy Hamburg, bu uzmanlık alanına hitap eden katılımcılar için WindEnergy Hamburg'da özel bir Depolama Turu düzenleyecek. WindEnergy Hamburg Direktörü Andreas Arnheim, "Depolama Turu, ziyaretçilerin ve katılımcıların bu karmaşık konuya adanmış tüm şirketleri bir bakışta bulmasına ve onlarla doğrudan konuşmasına olanak tanıyacak" diyor. Katılımcılar arasında Avacon, GP Joule, OAT ve diğerleri yer alacak.

Şebeke operatörleri ve hükümetler harekete geçme baskısı altında

Elektrik dağıtım ağının iyileştirilmesi en önemli önceliklerden biridir. Yeni rüzgâr santralleri hızlı bir şekilde şebekeye bağlanmadıkça ve ürettikleri enerji ihtiyaçlara göre dağıtılmadıkça enerji dönüşümü başarılı olamaz. Arnheim, “Artık altyapı projelerini hızlandırmak büyük şebeke operatörlerinin yanı sıra hükümetlere kalmış. Dünyanın önde gelen rüzgâr enerjisi fuarı olarak sektör için doğru buluşma noktasıyız. Pazar paydaşları için zemin hazırlıyor, ağ oluşturmayı ve etkileşimi kolaylaştırıyoruz" diyor.

WindEnergy Hamburg'da ünlü konuşmacıların yer alacağı toplam 150 konferans ve panel tartışması gerçekleştirilecek. İşleri ilerletmede önemli bir rol oynayacaklar. Örneğin, diğerlerinin yanı sıra ekipman mühendisliği, düzenleyici konular, finans, şebeke mühendisliği, tedarik zincirleri, dijitalleşme/yapay zeka ve proje planlamasına odaklanan etkinlikler olacak. Etkinlikler fuar katılımcılarına ücretsiz olarak sunulacak.Slider Altına