Walt Disney’den 50 MW’lık Güneş Enerjisi Tesisi

16 Kasım 2018 Dergi:

Walt Disney Company, Florida’nın merkezindeki dört parkından ikisinde tamamen güneş enerjisi kullanmaya hazırlanıyor. The New York Times kaynaklı habere göre; dünyanın en büyük medya şirketlerinden biri olan ve tematik parkları ile tanınan Walt Disney Company, Florida eyaletindeki Walt Disney World Resort’ta yer alan dört  parkından ikisinde, güneş enerjisi kullanacağını açıkladı. Yarım milyondan fazla güneş panelinden oluşan, 50 megavatlık güneş enerjisi tesisi, 2020 yılına kadar Disney’in dünya çapındaki net sera gazı emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltma hedefinin bir parçasını oluşturuyor. “Dünyanın dört bir yanındaki parklarımızda, çevresel ayak izimizi azaltmak için sürekli yatırım yapıyoruz” diyen Disney Parkları Başkanı Bob Chapek, 270 dönümlük alan boyunca yayılan ve 2018 yılı içerisinde açılacak olan Disney World Güneş Enerjisi Tesisi’nin yılda 10.000 konuta yetecek kadar elektrik üreteceğini ve sera gazı emisyonlarını yılda 57.000 tondan fazla azaltacağını belirtti.

Disney’in güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çabaları Florida’yla sınırlı değil. Tokyo’daki Disneyland’in ışık gösterisi, sekiz binanın çatısındaki güneş panelleri tarafından sağlanıyor. Disneyland Paris’te ise tema parklarının ikisine ve bir otele elektrik sağlamak için jeotermal enerji kullanılıyor.

Öte yandan, tüm tema parklarında yenilenebilir enerji kullanan Disney, elde edilen fazla elektriği de yerel şebekeye satmıyor. Disney’in küresel itibarı ve müşterilerinin sürdürülebilirlik konusundaki artan ilgisi nedeniyle yenilenebilir enerjiye yöneldiği belirtiliyor.