Walmart ve Schneider Electric, Yenilenebilir Enerjiler Konusunda Bir İşbirliği Başlatıyor

13 Eylül 2020 Dergi:

Yeni girişim, Walmart’ın Gigaton Projesi'nin bir parçası olarak büyük ölçekli, yenilenebilir enerjiye daha fazla erişim sağlayarak ABD şebekesine yenilenebilir üretim kapasitesi eklemeyi amaçlıyor.
Enerji yönetimi ve otomasyonunun dijital dönüşümünde aktif olan Walmart Inc. ve Schneider Electric, Walmart’ın ABD merkezli tedarikçileri için yenilenebilir enerjiye daha fazla erişim sağlayacak ve iklim eylemine liderlik etmelerine yardımcı olacak yeni bir işbirliğini duyurdu. Gigaton PPA (GPPA) Programı adı verilen çığır açan girişim, Walmart tedarikçilerini yenilenebilir enerji satın alımları konusunda eğitmek ve toplam enerji satın alma anlaşmaları (PPA) yoluyla tedarikçilerin yenilenebilir enerjiyi benimsemesini hızlandırmak için tasarlanmıştır.
Program, 2030 yılına kadar Walmart’ın küresel değer zincirinden bir gigaton (bir milyar metrik ton) karbondioksiti azaltmayı amaçlayan Walmart’ın Gigaton Projesini doğrudan desteklemektedir. Bugüne kadar, 50 ülkeden 2.300'den fazla tedarikçi Project Gigaton'a katılıyor. Tedarikçiler, 2017'den bu yana enerji, atık, paketleme, tarım, ormanlar ve ürün kullanımı ve tasarım yoluyla kümülatif 230 milyon metrik ton önlenen emisyon bildirdi, bu hedefin %20'sinden fazlasına karşılık geliyor.
Walmart Sürdürülebilirlik Kıdemli Direktörü Zach Freeze, "Gigaton PPA Programı, tedarikçilerimizin düşük karbon emisyonlarına doğru bir sonraki adımı atmalarına yardımcı olmak ve toplum için daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmelerine yardımcı olmak için gereken bir inovasyondur. Schneider Electric’in tedarikçilerimizle yaptığı çalışmalar sayesinde, program yenilenebilir enerjiye erişimi demokratikleştirmeyi ve tedarikçi tabanımızla kullanımını hızlandırmayı hedefliyor" dedi.
Şirket, GPPA Programını yürütmek için Schneider Electric’in Enerji ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri (ESS) ile işbirliği yapıyor, Schneider Electric’in küresel bir işbirliği platformu olan NEO Network™ ve 300’den fazla kurumsal yenilenebilir enerji satın alıcısı ve çözüm sağlayıcısından oluşan topluluktan destek alıyor. Schneider Electric’in önde gelen yenilenebilir enerji uzmanlarından oluşan ekibi, katılımcı Walmart tedarikçileriyle bağlantı kuracak ve toplu yenilenebilir enerji satın alımlarının gerçekleştirilmesine yönelik tedarikçiler için çok aşamalı bir eğitim gerçekleştirecek ve proje seçim sürecini kolaylaştıracak. Schneider Electric'in ESS Grubu, Walmart dahil olmak üzere şirketlere Kuzey Amerika, Avrupa, Hindistan, Avustralya ve Latin Amerika'da toplam 8.000 megawatt'tan fazla rüzgâr ve güneş enerjisi için 100'den fazla kamu hizmeti ölçeğinde PPA satın alımları konusunda tavsiyelerde bulunmuş, kurumsal yenilenebilir enerji satın alımında en büyük ölçekte küresel danışmanlık yapmaktadır.
Schneider Electric Kıdemli Başkan Yardımcısı Steve Wilhite, “Bu devrim niteliğindeki programda Walmart ile çalışmak bizim için onurdur. Şirket, Gigaton Projesi hedefinin bir parçası olarak tedarikçileri için kamu hizmeti ölçeğinde yenilenebilir enerji fırsatlarına erişimi artırarak önemli bir liderlik sergiliyor. GPPA programı, iklim eyleminin en acil olduğu bir zamanda şebekeye önemli miktarda yeni rüzgar ve güneş getirmeyi hedefliyor" dedi.
Walmart, kendi operasyonlarında 2025 yılına kadar yenilenebilir enerjilerin payını %50’ye çıkaracak. Şu anda şirket operasyonlarının tahmini %29'una yenilenebilir enerji ile güç sağlıyor. Walmart ve Schneider Electric aynı zamanda, daha temiz enerji kaynaklarına geçiş sürecini kolaylaştırmak için yenilenebilir enerji alıcılarını ve tedarikçilerini bir araya getiren bir koalisyon olan Yenilenebilir Enerji Alıcısı Birliği'nin (Renewable Energy Buyer’s Alliance ) de üyeleridir.

GPPA programı için daha fazla bilgi: www.gigatonppa.com