Volvo’nun Çin’deki Fabrikası Enerjisini Bioyakıt ve Rüzgârdan Karşılayacak

28 Mart 2021 Dergi:

Volvo’nun Çin’in Daqing kentinde bulunan fabrikası tamamen temiz enerjiyle çalışacak. Fabrika, yüzde 83 oranında bioyakıt ve yüzde 17 oranında da rüzgâr enerjisi kullanarak yılda yaklaşık 34 bin ton karbondioksit emisyonunu engellemiş olacak.

Heilongjiang eyaletindeki üretim yeri de böylece, geçen yıldan beri karbon nötr enerjiyle Chengdu’daki en büyük Çin-Volvo tesisinin örneğini izlemiş oluyor. Aslında Geely’nin kardeş fabrikalarının dünyadaki tesislerinin yüzde 90 kadarı bu tür enerjiyle çalışıyor.

Daqing’deki fabrikayı besleyen bioyakıt santralleri, elektrik enerjisi üretmek için yerel ve sürekli edinilebilen toprak ve orman ürünlerinin kalıntılarını kullanıyor. Buna bir de rüzgardan edinilen yenilenebilir enerji ekleniyor. Yetkililer, kendileri için sürekliliğin de güvenlik kadar önemli olduğunu belirtiyor ve bunun iklim değişimine ilişkin hedefleri açısından belirleyici olduğunu vurguluyor.   

Daqing’in yeşil enerji girişimine koşut olarak ana tesis de Çin’deki üretim süreçlerinin tümünde karbon emisyonlarını kısıtlayıcı yönde ilerlemeler talep ediyor. Bu çerçevede Volvo, yerel tedarikçilerine de karbon nötr enerji kullanmaları konusunda çağrıda bulundu.

Öte yandan Volvo, 2025 yılına değin tam bir karbon nötr üretim hedefliyor. Dolayısıyla, dört yıl içinde ve toplam süreçler dikkate alınarak, tüketiciye teslim edilen araçlardaki karbon izi 2018 yılına kıyasla yüzde 40 azaltılmış olacak. Marka, 2040 yılında bütünüyle karbon nötr bir işletme olmayı hedefliyor.Slider Altına