Viessmann, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Yatırımcılarını Fotovoltaik Konusunda Bilgilendirdi

28 Kasım 2018 Dergi: Ocak-Şubat 2019

Viessmann, Gebze Organize Sanayi Bölgesi firmalarına yönelik Sanayide Enerji Verimliliği ve Uygulamaları Konferansı düzenledi. Gebze Organize Sanayi Bölgesi Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, sanayi bölgelerinde yenilenebilir enerji kullanımının sağladığı faydalara dikkat çekildi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Viessmann İstanbul Anadolu Bölge Müdürü Soydan Sak, Viessmann’ın faaliyetlerinden bahsederek başladığı konuşmasında fotovoltaik sistemlerin ve ısı pompalarnın büyüyen bir pazar olduğuna dikkat çekti. Viessman olarak bu konuda Ar-Ge çalışmalarına ciddi yatırım yaptıklarını belirten Sak, fotovoltaik sistemlerinde çeşitli ürün gamına sahip olduklarını belirtti. Dünyada yenilenebilir enerjinin gelişime değinen Sak, Türkiye’nin de bu konuya çok önem verdiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Türkiye’de bu anlamda çok ciddi yol katedildi. Verilen destekler sayesinde 2023 yılı için belirlenen hedefe 2017 yılında ulaşıldı. Böyle olunca çıta artırıldı ve önümüzdeki 10 yıl içinde 10 bin MW rüzgâr, 10 bin MW güneş enerjisi yatırımı hedeflendi. Bu hedefe de ulaşılacağını ümit ediyoruz” dedi.

Fotovoltaik teknolojiler konusunda sunum yapan Viessmann Proje Mühendisi Burak Bulut, Viessmann’ın hikayesinin ısıyla başladığına ancak artan enerji ihtiyacıyla birlikte Viessmann’ın enerji alanında atılımlar yaptığına dikkat çekti. Konuşmasında yenilenebilir enerjinin öneminden ve özellikle güneş enerjisinin maliyet avantajından bahseden Bulut,  Gebze Organize Sanayi Bölgesi için yaptığı amortisman hesabını ve yatırım maliyetlerini katılımcılarla paylaştı.

Fotovoltaik Teknolojileri Uygulamaları başlıklı bir sunum gerçekleştiren Sunvital Satış Müdürü Oğuz Toraman, Sunvital hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında sanayi bölgelerinde güneş enerjisi kullanımının karbon salımına yarattığı olumlu etkiden bahsetti. Firma kapsamında projesi tamamlanan santrallerden örnek veren Toraman, özellikle Marmara Bölgesi'nin çatı uygulamaları konusunda önemli olduğunun altını çizdi. Konuşmasına örnek santrallerin üretim analizlerine ilişkin verilerle devam eden Toraman, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne yönelik olarak hazırlanan üretim analizi simülasyonunu katılımcılarla paylaştı.

Konferans, Viessmann Proje Mühendisi Mustafa Sarı’nın buhar kazanları ve Viessmann Ürün Müdürü Ekim Utkan Gerek’in ısı pompaları sunumuyla sona erdi.