Uzayda Kurulacak Güneş Enerji İstasyonu Çalışmalarına Başlandı

20 Şubat 2019 Dergi:

Çin Uzay Teknoloji Akademisi, uzaydan elde ettiği güneş enerjisini, Dünya'ya geri ışınlayacak bir yörüngesel enerji santrali üzerinde çalışıyor.  Çin, 2025'ten önce bir test tesisi kurma planıyla, uzay temelli temiz enerjiyi takip etmek için, daha fazla yenilenebilir enerji kullanmaya ve uzaydaki küresel liderler arasındaki yerini korumaya kararlı olduğunu gösteriyor.

Eğer proje hayata geçerse, Çin santralin, Dünya’da yer alan güneş enerjisi santrallerinden 6 kat daha etkili olacağı ve yüzde 99 kesintisiz enerji ile çalışacağını öngörülüyor. Elbette, bu projeyle ilgili sayısız zorluklar var. Bu tür bir elektrik santrali yaklaşık 1.000 ton ağırlığa sahip olacak, bu yüzden teçhizatı yörüngeye götürmek zor olacak. Bu nedenle araştırmacılar, istasyonun uzayda robotlar ve 3D baskı kullanarak inşa edilip edilmeyeceğini üzerinde araştırmalar yapıyor. Uzaydaki bir güneş enerji santrali için en büyük sorun, enerjinin Dünya'ya nasıl geri getirileceğini bulmak. Projenin arkasındaki bilim adamları hala bu kısım üzerinde çalışıyor. Ancak şu anda, plan, uzaydaki güneş ışınlarının alınmasını sağlamak ve ardından Sidney Sabah Herald'a göre elektriği bir mikrodalga veya lazer şeklinde Dünya'daki bir tesise ışınlamak.

Eğer çalışmalar olumlu giderse ve enerji ileten ışın, olması gerektiği gibi çalışırsa, Çinli bilim adamlarına göre 2050 yılına kadar daha büyük ve daha güçlü tesisleri test edip, devreye alabileceklerini belirtiyor.

Kaynak: futurism.com www.engadget.comSlider Altına