Üçay Grup’ta Hedef, Yenilenebilir Enerjide Liderlik 

15 Eylül 2020 Dergi:

Kurulduğu günden beri 500 bin evden sobayı kaldırdıklarını belirten Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı, gelecek 5 yılda en az 150 bin haneyi de doğalgazla buluşturup, Türkiye’nin hava kalitesine ve tüketicilerin tasarruf etmesine daha da çok katkıda bulunacaklarını söyledi. Geleceğe yatırım yaptıklarının altını çizen Şakacı, nihai hedeflerinin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmada Türkiye’nin en büyük öncü kuruluşu olmak olduğunu ve bu yönde de Ar-Ge çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti. 

Türkiye’nin birçok şehrinde doğalgazın yayılmasına öncülük eden Üçay Grup’un faaliyet alanlarını genişlettiğini belirten Grup CEO’su Turan Şakacı, “Doğalgaz dönüşümü başta olmak üzere, elektromekanik, inşaat, yenilenebilir enerji, ısıtma ve soğutma sistemlerinde Türkiye’nin en büyük topluluklarından biriyiz. Üçay Mühendislik şirketimiz, doğalgaz dönüşümünde Türkiye’nin açık ara en çok projeye imza atan şirketidir. Bugüne kadar 500 bin evi doğalgaz ile tanıştırdık. Gelecek beş yılda da en az 150 bin haneyi doğalgaz ile buluşturmayı planlıyoruz. Bu; 500 bin evden sobanın kalkması ve Türkiye’nin hava kalitesinin artması anlamına geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıkladığı verilere göre dünya nüfusunun yüzde 91’i hava kalitesi sınırının aşıldığı yerlerde yaşıyor. Bu da beraberinde sağlık sorunlarını getiriyor. Üçay Mühendislik yaptığı her dönüşüm ile Türkiye’nin hava kalitesinin yükselmesine katkı sağlamıştır” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl hedefimiz 30 bin ev” 
Pandemi süresince insanların zoraki olarak evlere kapandığını belirten Turan Şakacı, “Özellikle pandemi etkisiyle insanlarda ev konforu çok önemli hale geldi. Bu konforun en önemli kısmı da doğalgaz ısıtma sistemleri. Dolayısıyla sahada talepler artıyor ve biz de bu yıl hedeflerimizi daha da yükselttik. 2020 yılı sonuna kadar toplamda 30 bin haneyi doğalgazla buluşturmayı hedefliyoruz” dedi. 

“Postmodern teknik toptancılık kavramını yarattık”
Grubun son yatırımı ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi’nin sunduğu hizmetler ve bayilik sistemi ile birçok ilke imza attığını vurgulayan Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı, ISOMER çatısı altında Verimli Enerji Çözümleri (VEÇ) ve Isı Pompası Global girişimleri ile sürekli Ar-Ge çalışmaları içinde olduklarını belirterek, bin 400’e yakın bayi ağına sektörde örneği olmayan kapsayıcılıkta hizmet verdiklerini söyledi ve sistemi şu sözlerle anlattı: “ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi, çalıştığı bayilere ürün tedarik etmekle kalmayıp Teknik Hizmetler Departmanı aracılığıyla mühendislik desteği de sunuyor. Bununla birlikte bayilerimiz ihtiyaç duydukları eğitim, satış ve pazarlama desteği hizmetleri de ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi’mizin profesyonel ekipleri tarafından veriliyor. Sektörde henüz böyle bir yapı olmadığından ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi, ‘Postmodern Teknik Toptancılık” sistemini ülkemize kazandıran ilk ve tek kuruluştur.”

“Nihai hedefimiz: Yenilenebilir enerji”
Doğalgaz ile başlayan enerji dönüşüm hikâyelerinin, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla devam edeceğinin altını çizen Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı Verimli Enerji Çözümleri (VEÇ) birimindeki çalışmaların sürdürdüğünü belirterek; “Önümüzdeki 5 yıl içinde ‘fotovoltaik güneş enerjisi sistemleri’nde ve yenilenebilir enerji kaynakları taahhüdünde Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olmak istiyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları alanında ciddi bir oyuncu olarak ülkemizin istihdamına ve genç mühendislerimizin yetiştirilmesine de önemli katkılarda bulunacağız. Öte yandan yine gelecekte tüm evlerin ihtiyacı haline gelecek elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Tüm bu yenilikçi hamlelerimizle sadece bugünün değil geleceğin en iyi şirketi olarak her zaman rakiplerimizin birkaç adım önünde yer almayı hedefliyoruz” diye konuştu.Slider Altına