Türkiye Ürettiği Elektriği Avrupa’ya Satabilir

06 Temmuz 2020 Dergi:

Enerji Bakanlığı’nın ‘YETA’ ismiyle duyurduğu ve sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği simgelen yeni dönem Ağustos’ta başlıyor. Bu adımın Avrupalılar için de ciddi fırsat olduğunu belirten enerji uzmanları, Türkiye-Yunanistan ve Türkiye-Bulgaristan arasında yer alan uluslararası enterkonnekte bağlantı kapasitesinin artırılması halinde önemli bir ihracat potansiyelinin ortaya çıkabileceği görüşünde.
 Türkiye’nin son yıllarda enerji alanında attığı adımlar, Yenilenebilir Tarife ya da Yeşil Tarife tanımlarına uygun olarak kısaltılan YETA uygulaması ile yeni bir boyuta taşınıyor. Sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlar için geliştirilen YETA tarifesini değerlendiren uzmanlar, sistemin enerji ihracatında da önemli roller üstlenebileceği değerlendirmesinde bulundu.
 
Kolaylıkla geçilebilecek
 
Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, sistemin Ağustos itibariyle kullanılabileceğini hatırlatarak, “Tarifenin zorunlu olmaması, dileyen vatandaşın çok kolay bir şekilde bundan yararlanabilmesi, YETA kullanan iş yerleri ve evlere sertifika verilmesi gibi durumlar ilk bakışta öne çıkan bazı özellikler.” bilgisini paylaştı.
 
Avrupa’da elektrik Türkiye’den çok daha pahalı
 

YETA ile sürdürülebilirliğe önem veren tüketicilerin elektrikte tercihlerini bu yönde kullanma fırsatı bulacağına işaret eden Prof. Dr. Kumbaroğlu, sistemin ‘elektrik ihracatı’ kapısını da aralayabileceği söyledi ve şöyle devam etti: “YETA sadece Türkiye için değil aynı zamanda Avrupa’daki tüketiciler adına da fırsat olabilir. Avrupa’da elektrik enerjisi en ucuz ülkelerden biri Türkiye. 2019’un ikinci yarısında vergiler dahil mesken elektrik fiyatı Türkiye’de kWh başına 10.4 Avro-sent iken, AB ortalaması 21.6 Avro-sent olarak kayıtlara geçti. Rakamlar, Avrupa’da Bulgaristan’ın ardından mesken elektriğinde en ucuz ikinci ülkenin Türkiye olduğunu ortaya koyuyor. Fransa’da yaşayanlar elektrik için 2 katı, Almanya’da yaşayanlar yaklaşık 3 katı ödeme yapıyor. Türkiye’nin yenilenebilir elektriği Fransa’nın nükleerinden Almanya’nın kömüründen daha ucuza gelecekse bu ülkelerden alıcı bulmak kolay.”
 
“Uluslararası dağıtım hattının kapasitesi artmalı”
 
Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin Avrupa’ya enterkonneksiyon kapasitesinin çok kısıtlı olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu terim; ülkelerin iletim ve dağıtım sistemlerinin toplamından oluşan ulusal elektrik sisteminin diğer bir ülkeye ait elektrik sistemine bağlanmasını ifade ediyor. AB Konseyi, bütün AB ülkelerinin 2020 yılına kadar enterkonneksiyon kapasitelerini kurulu elektrik üretim kapasitelerinin en az yüzde 10’una tekabül edecek şekilde arttırmaları çağrısı yaptı ve 2030 için de yüzde 15 hedefini belirledi. Ülkemizin enterkonneksiyon kapasitesi çok sınırlı. Türkiye-Bulgaristan 234 MW ve Türkiye-Yunanistan 116 MW ihracat net transfer kapasitesi mevcut. Bu kapasitelerin geliştirilmesi durumunda yenilenebilir enerjide geniş potansiyeli, garanti belgeleri ve yeşil tarifeleri ile Türk elektrik piyasası Avrupa’da çok etkin bir rol oynayabilir.”