Türkiye Rüzgâr Enerjisi Sektörü ve Tedarik Zincirinde Fırsatlar Semineri Kopenhag’da Gerçekleşti

22 Mart 2018 Dergi:

”Türkiye Rüzgar Enerjisi Sektörü ve Tedarik Zincirinde Fırsatlar” başlıklı seminer, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da başarıyla gerçekleşti.

Danimarka Dış İşleri Bakanlığı’nda,  Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Danimarka Rüzgar Enerjisi İhracatçılar Birliği ortaklığıyla düzenlenen etkinlikte, Türkiye’deki yatırım ortamı ve teşvikler, Danimarka’nın Türkiye’deki finansman olanakları, Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyeli ve önümüzdeki günlerde düzenlenecek onshore ve offshore YEKA ihaleleri gibi konular ele alındı.

Türkiye’den ve Danimarka’dan yoğun ilginin olduğu seminerin destekçileri arasında bulunan T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile İzmir Kalkınma Ajansı yetkilileri, katılımcılara Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün gelişimi ve hedefler ile ilgili bilgi verdiler ve özellikle enerji ve makine ekipmanları alanındaki yatırım ve üretim olanaklarını tanıttılar.

İlk rüzgar YEKA ihalesinin kazananı Siemens Gamesa Renewable Energy firmasından üst düzey temsilcilerin de yer aldığı seminerde, firmanın Kuzey Afrika ve Ortadoğu Satın Alma Direktörü David Howard da ana konuşmacı olarak YEKA modelini anlattı ve modelin Türk rüzgar yan sanayi ve tedarik zincirine katkısını vurguladı. Siemens Gamesa Renewable Energy 27 Şubat tarihinde YEKA sözleşmesinin imzalanmasının ardından, iki yıl içinde rüzgar türbin fabrikasının kurulumunu tamamlayacak ve 2022’nin ikinci çeyreğine kadar bin megavat gücünde elektrik üretecek.

Seminer, Türkiye’de rüzgar sanayinin, dünyada bu alanda öncü ülkelerden olan Danimarka teknolojilerinden ilham alarak gelişmesini ve Türk ve Danimarkalı firmalar arasındaki ortaklıkları artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, 2018 yılında Türkiye ve Danimarka’dan rüzgar enerjisi firmalarının, Türkiye’de önemli yatırımlara imza atacakları biliniyor. 

Danimarka, şu an enerji ihtiyacının %30’unu rüzgar gücüyle karşılıyor ve bu sektörde 28.000 nitelikli çalışan istihdam ediliyor. 2020’ye kadar enerjisinin %50’sini rüzgardan elde etmeyi hedefleyen Danimarka, bu amaca ulaşmak için hem özel sektör hem de üniversiteler ve araştırma ve geliştirme merkezleri ile yakın bir işbirliği içinde hareket ediyor.

 Slider Altına