''Türkiye'nin yenilenebilir enerji üretiminde bekleme lüksü yok''

10 Aralık 2009 Dergi: Eylül-Aralık 2009

Norm Enerji Genel Müdürü Yenen; ''Yenilenebilir enerjinin nimetleri konusunda herkes hemfikir. Türkiye'nin güneş  başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretiminde daha fazla bekleme lüksü yok''

Norm Enerji Sistemleri, ''Dünyada ve Türkiye'de Yenilenebilir Enerjinin Yarını'' ana başlığı altında, 8-9 Ekim'de Ankara'da düzenlenen, Uluslararası Enerji Kongresi'nin paralel etkinliği olan fuarda katılımcılar arasında yer aldı. Norm Enerji?nin, güneş enerji santralı (GES) çözümleri ve danışmanlıktan anahtar teslim projelere kadar yayılan hizmet yelpazesi hakkında bilgilerin verildiği standını, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve beraberindeki heyet dahil çok sayıda profesyonel ziyaret etti.

Kongre ve fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan Norm Enerji Sistemleri Genel Müdürü İbrahim Erkan Yenen, başta Enerji Bakanı Taner Yıldız olmak üzere, Enerji Komisyonu Başkanı ve kongrede konuşma yapan tüm kamu görevlileri ve uzmanların yenilenebilir enerji kaynakları, özelde ise güneş  enerjisinin nimetleri konusunda hemfikir olduklarının görüldüğünü kaydetti. Yenen, Bakan Yıldız'ın, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi konusundaki hükümet olarak kararlılıklarının altını  çizmesinin sektöre umut verdiğini söyledi. Bakan Yıldız'ın da işaret ettiği gibi, devlet teşvikleri konusunda kamu ve özel sektörün asgari müştereklerde buluşmasının Yenilenebilir Enerji Kanunu'nun revize edilmesi sürecini hızlandıracağını belirtti. Yatırımcıların uzun süredir teşviklerdeki yeni düzenlemeleri beklediğini hatırlatan Yenen, Türkiye'nin güneş başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretiminde daha fazla bekleme lüksünün olmadığını kaydetti.

Norm Enerji olarak, uzun süredir güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda yatırım yaptıklarını, danışmanlıktan anahtar teslim projelere kadar yayılan bir hizmet yelpazesine sahip olduklarını kaydeden Yenen, 'tek kaynak, tek muhatap' olarak hizmet sunduklarını söyledi. Güneşten elektrik üretimi konusunda büyük bir bilgi kirliliği olduğunu kaydeden Yenen, girişimcilerin sağlıklı bilgi ihtiyacını karşılamak ve sektöre nitelikli iş gücü kazandırmak için, alanında uzman kuruluş MOTIF Proje Eğitim ile birlikte,''Solar Academy'' projesini hayata geçirdiklerini ve ilgili bilgiye  www.solar-academy.com adresinden ulaşılabileceğini söyledi.  

 

Fotoğraf altı: KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Norm Enerji Sistemleri standında Genel Müdür Erkan Yenen'den güneş enerji sistemleri çözümleri hakkında bilgi alırken.


Etiketler


Slider Altına