Türkiye’nin İlk ve Tam Entegre Güneş Paneli Fabrikası Açıldı

20 Ağustos 2020 Dergi: Temmuz-Eylül 2020

Türkiye’nin ilk, Avrupa ve Ortadoğu’nun tek entegre güneş paneli fabrikası olan "Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası” 19 Ağustos Perşembe günü yapılan törenle açıldı. 

Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Kalyon Holding tarafından inşa edilen ve 400 milyon dolar yatırımla devreye alınan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2016’da ihalesi gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA-1 GES) projesi kapsamında inşa edilen fabrika, Türkiye’nin ilk, Avrupa ve Ortadoğu’nun tek entegre güneş paneli fabrikası olma özelliğini taşıyor.

Yıllık 500 MW güneş paneli üretim kapasitesine sahip olacak fabrika, yaklaşık 1400 kişiye istihdam sağlayacak ve gerçekleştireceği üretimle her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını önleyecek. Fabrikada üretilen panellerin yerlilik oranı yüzde 70’in üzerinde olacak.

Dünyada bu kapsamdaki 20 entegre tesis arasına giren fabrikada, güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge Merkezi de kurulacak ve bu merkezde 100 araştırmacı çalışacak.

Paneller Konya Karapınar’daki güneş enerjisi santralinde kullanılacak
Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nda üretilen paneller, YEKA-1 GES projesi kapsamında Konya Karapınar’da kurulacak güneş enerjisi santralinde (GES) kullanılacak.

1 milyar dolar yatırım yapılacak Konya Karapınar GES, yıllık 2,6 milyar kWh elektrik üretecek. Eylül ayı itibarıyla her ay 40 MW’lık bölümler halinde devreye alınacak Konya Karapınar GES, 33 ayda tam kapasite üretime geçebilecek.

Karapınar GES’in devreye alınmasıyla Türkiye'de güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 25 artacak ve yıllık 2 milyon ton CO2 salımı engellenebilecek.

Açılış törenini izlemek için tıklayınız