Header Reklam
Header Reklam

Türkiye’nin İlk Şebeke Ölçekli Batarya Depolama Tesisi, Polat Enerji İmzası Taşıyacak

19 Ocak 2024
Türkiye’nin İlk Şebeke Ölçekli Batarya Depolama Tesisi, Polat Enerji İmzası Taşıyacak

Yenilenebilir enerji sektörünün öncü oyuncusu Polat Enerji, dengeleme maliyetlerini düşürme hedefiyle Türkiye'nin en büyük rüzgâr santrali olan Soma RES’e bir batarya depolama sistemi entegre edeceğini açıkladı. Rüzgâr enerjisi alanında Türkiye'nin en büyük yatırımcısı ve lider konumda olan Polat Enerji’nin bu projesi, Türkiye’nin ilk şebeke ölçekli batarya depolama tesisi olacak.

Türkiye'nin en büyük rüzgâr santrali olan Soma Rüzgâr Enerjisi santrali ile Polat Enerji, 4 MW güç ve 4 MWh enerji kapasitesine sahip olacak yeni batarya depolama tesisi ile elektrik şebekesindeki arz ve talebin dengelenmesine katkı sağlayacak.

288,1 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin en büyük rüzgâr enerji santrali olan Soma RES, bu yeni enerji depolama yatırımı ile beraber Türkiye’nin ilk şebeke ölçekli depolama sistemini devreye almayı hedefliyor. Polat Enerji, Partner Elektronik Güç Sistemleri iş birliği ile yapılacak bu yatırım için ihtiyaç duyulan ekipmanları Huawei'den satın alınacak. 

Bu yatırımın yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması konusunda önemli bir adım olacağının altını çizen Polat Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Neşet Cireli,  “Bu yatırımla, Soma RES’ten elde edilecek olan yenilenebilir enerjiyi en üst seviyeye çıkarırken, dengesizlik maliyetlerini de azaltmayı hedefliyoruz. Elektrik şebekesindeki istikrarın desteklenmesine ve enerji akışındaki boşlukların ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacak bu yatırım, ülkemizin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasında ve enerji tedarik kaynaklarının çeşitlenmesinde önemli bir rol oynayacaktır” şeklinde konuştu.Slider Altına