'Türkiye'nin Güneşi Konferansı' Münih'te düzenlendi

31 Temmuz 2014 Dergi: Temmuz-Ağustos 2014

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu–Türkiye Bölümü (GÜNDER), “Türkiye’nin Güneşi” konferansını 4 Haziran’da Münih Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenledi. Konferansa katılan dernek ve kuruluşlar, farklı başlıklar altında gerçekleştirilen oturumlarda kurumsal iletişimlerini kuvvetlendirebilecekleri ve verimli iş bağlantıları kurabilecekleri teşkil edilen bu platformla deneyimlerini ve görüşlerini paylaştılar. Konferansın açılış konuşmasını GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Türkiye’nin ve Bölge’nin güneş enerjisi potansiyeli, Türkiye’deki verimli yatırım ortamı ve çevreleyen Bölge ile birlikte fırsatları ve bu doğrultuda GÜNDER faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu. TOBB İklimlendirme Meclisi ve İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği (İSİB) Başkanı Zeki Poyraz da Türkiye’nin, ekonomi ve dış ticaretinin gelişimini, dünya ticaretinde 22. sırada bulunan iklimlendirme sanayimiz olarak bu gelişime katkılarını, çalışma ve uzun vadeli hedeflerini, Türkiye’ye yatırımın kuvvetli yönlerini yaptığı sunum ile paylaştı.

 

Konferansın “Güneş Enerjisine Kamu Katılımı” oturumunda Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nü temsilen katılan Mustafa Çalışkan katılımcıları Türkiye’nin güneş enerjisi ile ilgili mevzuatları ve yenilenebilir enerjide güneşin gelişimi konusunda aydınlatırken, TEDAŞ’ı temsilen katılan Bilal Şimşek de güneş enerjisinden elektrik üretiminde pazar gelişimi ve lisanslı, lisansız elektrik üretiminde fotovoltaik sanayinin katkıları ile ilgili detayları aktardı. GAP Bölgesel Kalkınma İdaresi’ni temsilen katılan Dr. Muhyettin Sirer sunumunda Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği uygulamalarını, kalkınmada yenilenebilir enerjinin rolünü, Orman - Köy İşleri Genel Müdürlüğü temsilcisi Musa Kaya karbon salımını azaltma yönünde güneş enerjisi destek programını ve yürütülen faaliyetleri, Tarım Bakanlığı temsilcisi Gökhan Buyruk ise IPRAD2 porgramı ve kapsamı hakkında katılımcıları bilgilendirdiler. Türkiye’de güneş enerjisi ile ilgili yasalar ve projelerin değerlendirildiği konferansta güneş enerjisi teknolojileri, sanayisi ve pazarına da değinildi. Türkiye’nin % 28’lik toplam yenilenebilir enerji oranının 2023 yılı itibariyle yüzde 30’a çıkarılması hedefi de katılımcılarla paylaşıldı.

“Sanayici Bakış Açısıyla Güneş Enerjisi Fırsatları” oturumuna katılan GÜNDER kurumsal üyeleri ve kurum temsilcileri sırasıyla Alfa Solar’dan Cenk Yıldırım, EkoRE’den Serhan Süzer, Ezinç’ten Kutay Ülke, Solartürk’den Ahmet Beler ve Solimpeks’den Hüseyin Gökalp güneş ısıl ve güneş elektrik enerjisi sanayi gelişimini, güçlü yönlerini ve potansiyel fırsatları, yapılması gerekenleri aktardılar.  Konferansın “Yabancı Yatırımcı Bakış Açısıyla Türkiye’de Güneş Enerjisi” oturumunda ise yatırımcılar açısından Türkiye’nin potansiyeli değerlendirildi. Oturuma ABB’den Haluk Özgün, Danfoss Zenit’den Bach Jansen, Enerparc’tan Ertuğ Babataş, Hanwha Q Cells’den José Joaquín Muñoz Osuna ve IBC Solar’dan Hayri Bali katıldı.

Konferans sonrasında Wildpoldsried kasabasında yenilenebilir enerji tesislerine düzenlenen teknik gezi ile katılımcıların; hem devlet destekleri hem de halkın katılımı ile enerji bağımsızlığına kavuşmuş olan bu yerleşim yerinin çalışmaları, yapılan yatırım, elde edilen enerji, sistemin sürdürülebilirliği, tesisin işletme ve bakımı vb. konularda incelemelerde bulunulmasını sağlandı.


Etiketler


Slider Altına