Türkiye’nin Güneş Enerjisi Gücü Güney Afrika’da İlgiyle Karşılandı

25 Temmuz 2016 Dergi:

19-21 Temmuz tarihleri arasında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde gerçekleşen Power-Gen&DistribuTECH Afrika, her yıl büyüyen katılımcı sayısıyla sektördeki ulusal ve uluslararası misafirlere ev sahipliği yaptı.

GÜNDER’in URGE desteklerinden yararlanması amacıyla başlattığı proje kapsamında yaptığı sektör ihtiyaç analizine göre 2009’daki küresel krize rağmen sektörde küçülme yaşamayan ve güneş kuşağı üzerinde yer alan Güney Afrika’nın, yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir yapıya sahip olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda potansiyel pazara sahip Güney Afrika, son zamanlarda yapılan yatırımlarla bu konuda en dikkat çeken bölgelerden biri olma özelliğini taşıyor. Genel itibariyle enerji ihtiyacını fosil kaynaklardan karşılayan ülke, bu konudaki alışkanlıklarını değiştirerek başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımını sürdürüyor.

Sektör ihtiyaç analizinden elde ettiği verilerle GÜNDER, yürüttüğü URGE programı kapsamında Türk firmalarını, Güney Afrika’nın gelişmekte olan güneş enerjisi pazarına taşıyarak, ülkemizin güneş gücünü ve sanayisini fuar katılımcılarıyla buluşturdu.

Fuarın ilk günü Türkiye Pavilionunda yer alan firmaları, Güney Afrika Enerji Bakanı Tina Joemat Pettersson ziyaret etti. Geçmişteki Türkiye seyahetlerinde gördüğü ülkemiz konuk severliğinden ne kadar memnun kaldığını anlatan Pettersson, son dönemlerde yaşanan talihsiz gelişmelerden duyduğu üzüntüyü ayrıca dile getirdi. Firma temsilcileriyle tek tek selamlaştıktan sonra stanttan ayrılan Pettersson, son olarak ülkemizdeki güneş enerjisi yatırım hacmini temsilcilerden öğrendi.

Uluslararası sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği fuar boyunca, firma temsilcileri Güney Afrika pazarında ülkemiz sanayisini en iyi şekilde temsil etme fırsatı buldular. Güney Afrika’nın bu alandaki yatırımları ve sektöre dair merak edilenleri Pretoria Ticaret Başmüşaviri Hakan Karabalık’ın ziyareti sırasında cevap buldu. Potansiyel pazarlardan birine sahip ülkenin ticarette dikkat ettiği detaylar uzun sohbetlerde konuşuldu.

GÜNDER’in yürütmekte olduğu güneş enerjisi sektörü kümelenme programı, URGE kapsamındaki 10 Türk güneş enerjisi firması Power-Gen & DistribuTECH Afrika’da yer aldı.

Türkiye geneline yayılmış üyelerden oluşan Solar Cluster-TR küme katılımcıları fotovoltaik panel ve tamamlayıcı ürün üreticileri (taşıyıcı sistem-kablo vs.) ile bu ürünleri kullanarak anahtar teslim sistem kurulumu yapan firmalardan oluşuyor.

Sadece URGE programı için özel olarak hazırlanan, Türkiye Pavilionunda yer alan 10 güneş enerjisi sanayi firmamız şu şekildedir;

  • Alçin Alüminyum Çinko Haddecilik Tic. ve San. A.Ş.
  • Alfa Solar Enerji İnşaat San. ve Tic. A.Ş.
  • CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi Ltd.Şti.
  • Endüstriyel Elektrik Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.
  • Enso Elektrik Müh. Müş. Ltd. Şti
  • Gazioğlu Solar Enerji San. ve Tic. A.Ş.
  • Schmid Pekintaş Güneş Enerji Sistemleri San.Tic. A.Ş
  • Solartürk Enerji San. Tic. A.Ş.
  • Solimpeks Enerji San. ve Tic. A.Ş.
  • Zahit Enerji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti

Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme, URGE programı kapsamında katılımcı firmaların ihracat rakamlarının en az yüzde 40 oranında artırılması hedefleniyor.

Türkiye’nin Güneş Enerjisi Gücü Ortadoğu Pazarında

URGE programı devamında 2016, Eylül ayında Intersolar Middle East, Dubai Fuarı’nda yer alacak Türk firmalarla hem Türkiye’nin güneş enerji sanayisi hem de ülkemizdeki güneş enerjisi pazarı ve yatırımlarına dair güncel bilgiler bir kez daha uluslararası platforma taşınacak. 19-21 Eylül tarihlerine gerçekleşecek Intersolar Middle East, Dubai’de 13 Türk firması Türkiye’nin güneş enerjisi gücünü Ortadoğu pazarında anlatacak.

Proje kapsamında 2017 ve 2018 yılları için belirlenen hedef pazarlar doğrultusunda belirlenen potansiyel pazarlara sahip yurtdışı fuar katılımlarına ve Türkiye güneş enerjisi sanayi tanıtımına devam edecek. Slider Altına