Türkiye’nin En Büyük Rüzgâr Tüneli Tamamlandı

08 Eylül 2020 Dergi: Temmuz-Eylül 2020

RÜZGEM rüzgâr tüneli 440 ton ağırlığında ve 310 kilometre hıza kadar rüzgâr üretebiliyor. Aynı zamanda yer değiştirebilen test odaları sayesinde farklı sektörlere hizmet edebiliyor. Bu da Türkiye’yi farklı testler yapabilen 8 ülkeden biri haline getirebiliyor. Tünelde 6 büyük fan bulunuyor. Fanlar 2.400 kW’lık enerji sağlıyor.
Uçak, helikopter, rüzgâr türbini, yüksek binalar, asma köprüler gibi pek çok alana hizmet verebilecek testler burada yapılabilecek.
Isı eşanjörlerinden, bal peteklerine kadar tesisin en az %80’i yerli firmalar, yerli ürünlerle yapılmış. Bu tesis, Avrupa’daki sayılı rüzgâr tünelinden biri.
2011’de kurulan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rüzgâr Enerjisi Merkezi (RÜZGEM) Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Oğuz Uzol “Avrupa’daki bazı rüzgâr türbini firmalarıyla gizlilik anlaşması yapıyoruz, onların bazı testlerini burada yapacağız” diyor.
Toplam 25 milyon liraya mal olan yatırım; hesaplamalı aerodinamik laboratuvarı, deneysel aerodinamik laboratuvarı, yapı ve malzeme laboratuvarı, elektromekanik laboratuvarı ve yüksek başarımlı hesaplama laboratuvarını bünyesinde barındırıyor.