Türkiye’nin En Büyük Rüzgar Tüneli Projesi “RÜZGEM” ODTÜ’de Açıldı

26 Mayıs 2021 Dergi: Mayıs-Haziran 2021

Türkiye’de 2020 yılı sonunda 8 bin 832 MW’a yükselen enerji üretiminin daha da artırılması için yatırımlar sürüyor. Onlardan biri olan Türkiye’nin en büyük rüzgar tüneli projesi “RÜZGEM” ODTÜ’de açıldı.

TRT Haber’in haberine göre yaklaşık 48 bin MW olan rüzgar enerjisi potansiyelini daha da artırmayı hedefleyen Türkiye, bu amaçla, rüzgar enerjisine en fazla yatırım yapan beş Avrupa ülkesinden biri oldu. İşte o yatırımlardan biri de Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı destekli Türkiye’nin en büyük rüzgar tüneli projesi RÜZGEM...

Rüzgardan enerji üretimini her yıl artıran Türkiye’de 2020 yılı sonunda 8 bin 832 MW’a yükselen enerji üretiminin daha da artırılması için yatırımlar sürüyor. Onlardan biri olan Türkiye’nin en büyük rüzgar tüneli projesi “RÜZGEM” ODTÜ’de açıldı.

ODTÜ’de açılan RÜZGEM’de rüzgar türbinleri konusunda çeşitli testler yapılıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan RÜZGEM Müdürü Prof. Dr. Oğuz Uzol, “Bir tanesi türbin kanatlarının kanat profil testleri ve aerodinamik özelliklerinin belirlenmesi için kullanılıyor. Başka bir özellik daha küçük türbinlerin direk performans testleri için kullanılıyor” dedi. RÜZGEM’in bu alandaki firmalara da destek sunacağını belirten Uzol şunları söyledi: “Milli rüzgar türbin tasarımı yapmak isteyen kişilere, firmalara da elimizden geldiği kadar hem test açısından hem tasarım uzmanlık açısından destek olmaya çalışıyoruz.”