Türkiye’nin En Büyük Lisanslı GES’inde HT Solar İmzası

02 Eylül 2020 Dergi: Temmuz-Eylül 2020

Türkiye’nin en büyük lisanslı GES’inde HT Solar’ın 158,75 mm yeni tip hücrelerle ürettiği 395 W Half-Cut güneş panelleri kullanıldı.

Çin devletine ait tek güneş paneli üreticisi olan HT Solar, Türkiye’nin şimdiye dek kurulan lisanslı en büyük Güneş Enerjisi Santrali olan, Karaman’da 620 dönüm arazi üzerinde inşa edilen ve anahtar teslim kurulumunu Tegnatia Enerji’nin yaptığı, Teksin Enerji’ye ait projenin güneş paneli tedarikçisi oldu. Toplam 40 MWp kapasiteli projede HT Solar’ın 158,75 mm yeni tip hücrelerle ürettiği 395 W Half-Cut güneş panelleri kullanıldı.

İstanbul Tuzla’daki fabrikasında yıllık 800 MW güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan HT Solar, önemli projelerin çözüm ortağı olmaya devam ediyor. 2016 yılından bu yana Türkiye’den dünyaya 1 GW’dan fazla güneş paneli sevkiyatı yapan şirket, son olarak Türkiye’nin en büyük lisanslı Güneş Enerjisi Santraline güneş paneli tedariki gerçekleştirdi. Karaman’da 40 MWp kapasiteli, geçici kabule hazır hale getirilen projede 158,75 mm yeni tip hücrelerle üretilen 395 W Half-Cut güneş panelleri kullanıldı. Teksin Enerji’ye ait yatırımda, projenin anahtar teslim kurulumunu partner firma Tegnatia Enerji gerçekleştirdi.

Türkiye’nin en büyük projelerinin çözüm ortağı
İstanbul’da 32.000 m2’lik alana kurulu fabrikasında 60 ve 72 hücreli olmak üzere 2 farklı boyutta güneş paneli üretimi yapan HT Solar’ın ürün portföyünde Mono-Perc, Bifacial, Bifacial Half-Cut, Bifacial Şeffaf Backsheet, Bifacial Şeffaf Backsheet Half-Cut, Siyah Panel, Half-Cut gibi farklı özelliklere sahip güneş panelleri bulunuyor. Portföyünü pazarda giderek artan talebe uygun olarak güncelleyen şirket, üretim hattını 158,75 mm’lik hücrelerle üretim yapmaya uygun hale getirdi. HT Solar, yeni yatırımlarıyla birlikte, 2021 yılından itibaren 166 mm ve 182 mm’lik hücrelerle de üretime başlayacak.