Türkiye’nin en büyük çatı üzeri GES projesinin geçici kabulü tamamlandı

20 Temmuz 2017 Dergi: Temmuz-Ağustos 2017

Çatı üzeri güneş enerji santrallerinin kurulumunda Türkiye’nin öncü kuruluşu olan Asunim Türkiye, çatı referanslarına bir yenisini daha ekledi. Kayseri Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan 12 adet çatıyı kapsayan 7,2 MW çatı üstü güneş enerji sistemlerinin 3,92 MW’lık kısmının kurulumu anahtar teslim olarak tamamlanıp, devreye alımı gerçekleştirildi. Sistemlerin bakım onarım faaliyetleri de Asunim bakım onarım ekibi tarafından yapılacağı açıklandı. Konuya ilişkin açıklama yapan Asunim Türkiye Yönetici Ortağı Umut Gürbüz, çatı sistemlerinin, arazi sistemlerine göre çok daha zor ve mühendislik becerisi gerektiren uygulamalar olduğunu ifade etti. Gürbüz, çatı üzeri güneş enerjisi üretim tesislerinde birçok derin analizin ve doğru tasarımın yapılarak projelendirilmesi ve uygulanması gerektiğini, parametreden bir tanesinin eksik olması durumunda, hem bina güvenliğinde hem de sistem verimliliğinde önemli risklerin oluşabileceğini belirtti.

Gürbüz şöyle devam etti: “Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük çatı projesinin ilk etabının geçici kabullerini tamamlamış ve sistemleri uzman bakım onarım ekibimize teslim etmiş olduk. Var olan referanslarımıza çok önemli bir referans daha ekliyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu proje ile Türkiye’de 6 farklı OSB içinde projeler tamamlamış bulunuyoruz. Mimar Sinan OSB’de yer alan bu değerli yatırımcılara ve bize güvenip fabrika çatılarını bizlere emanet ettikleri için, Mimar Sinan OSB’ye de bu projede bizlere gösterdikleri destek için teşekkürlerimizi sunarız”.

Firmadan yapılan açıklamada santrale ilişkin şu bilgiler verildi: “Dünyanın dördüncü büyük, Türkiye’nin ise en büyük çatı üzeri GES projesi olma özelliğini taşıyan santralin kurulumu 5 ayda tamamlandı. Toplamda 43.408,55 metrekarelik alanı kaplayan projenin, yılda 9.8 milyon kWh elektrik üretmesi bekleniyor. Projenin 5,1 MW’da 18 bin 920 adet CSUN marka güneş paneli, 2,1MW’da 7602 adet JİNKO Solar marka güneş paneli, 247 adet SMA marka inverter ve Leoni marka DC kablo kullanıldı Projenin konstrüksiyon malzemeleri İsotec’ten temin edildi”.


Etiketler


Slider Altına