Türkiye Intersolar Zirvesi 6 Nisan’da İstanbul’da Yapılacak

08 Şubat 2016 Dergi: Ocak-Şubat 2016

Türkiye Intersolar Zirvesi, 6 Nisan günü İstanbul WOW Convention Center’da yapılacak. 200’den fazla katılımcının yer alacağı zirvenin katılımcı profili, “hükümet temsilcileri, üreticiler, bilim adamları, güneş enerjisine yatırım yapanlar ve finansman sağlayanlar, danışmanlar, analistler, imalatçılar, kurulumcular ve müteahhitler, distribütörler, fenni ve sıhhi tesisatçılar, geliştiriciler, dernekler ve hukuk uzmanları” şeklinde belirlenmiş durumda.

Sürekli büyüyen nüfusu ve GSmH ile Türkiye onlarca yıldır enerji sektörünün her segmentinde kökten bir talep artışı yaşıyor. Türkiye, hem güvenilir bir enerji tedariki hem de düşük karbonlu ve çevre açısından sürdürülebilir bir gelecek elde etmeye yönelik bütünleşik bir enerji politikası geliştiriyor ve güneş enerjisinin Türkiye’nin yenilenebilir enerji yol haritasında önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EbRd), 2023 yılına kadar enerjinin %30’unun en az 5 GW’ı güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan karşılanmasını hedefleyen ilk Yenilenebilir Enerji Hareket Planı’nı geliştirdi. Büyük ölçekli projelerin yanı sıra pazar bireysel tüketime yönelik daha küçük çatı üstü sistemleri için de daha cazip hâle gelmekte.

Bu olumlu gelişmelerin ışığında Türkiye Intersolar Zirvesi, mevcut politik ve ekonomik ortama, gelecekteki pazar eğilimlerine ve planlanan fotovoltaik projelere kapsamlı bir bakış ortaya koyacak. Tanınmış uzman konuşmacılar, Türkiye’nin devasa güneş kaynakları potansiyelinden nasıl yararlanılabileceğine yönelik en iyi uygulamaları ve çözüm odaklı yaklaşımları paylaşacak.Slider Altına