Türkiye Hidrojenle Tanışıyor

28 Nisan 2009 Dergi: Mart-Nisan 2009

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen yenilenebilir enerji kaynaklı uygulama projeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla 2 Nisan 2009 Perşembe günü IDO tesislerinde basına tanıtıldı. Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi'nin (ICHET) gerçekleştirdiği, ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi güneş ve rüzgar enerjisiyle hidrojen üreterek karşılayan mobil ev, hidrojenle çalışan yakıt pilli yolcu taşıma aracı, motosiklet, forklift ve IDO'nun Yenikapı Feribot Terminali'nde faaliyete geçecek olan kesintisiz güç kaynağı tanıtılan projeler arasında yer aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler konuşmasında Türkiye'de bağımsız ve temiz hidrojen enerjisi kullanımının ilk adımının atıldığı bu projelerle sadece bilimsel çalışmalarda ve bilimsel kitaplarda yer alan hidrojen enerjisi kullanımının artık pratikte de hayata geçirildiğini belirtti. Güler, "Birleşmiş Milletler ve Türkiye Cumhuriyeti arasında 2003'te imzalanarak hayata geçirilen ICHET'in faaliyete geçirdiği ve hali hazırda çalışmaları devam eden yerel ve uluslararası diğer projelerle hidrojen ve temiz enerji kullanımı Türkiye'de yaygınlaşacaktır" şeklinde konuştu.  

Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi'nin 2010 yılında faaliyete geçmesi beklenen diğer projeleri arasında Ayasofya'da yer alacak hidrojenli Kesintisiz Güç Kaynağı, Haliç'te faaliyete geçecek olan hidrojenli yakıt pilli gezi teknesi ve yine Haliç'te kurulacak hidrojen dolum tesisi, hidrojenli hibrid otobüs gibi projeler yer alıyor.


Etiketler


Slider Altına