Türkiye Enerji Endeksinde 76. Sırada Yer Aldı

04 Aralık 2015 Dergi:

Enerjide sürdürülebilirliğin değerlendirildiği 2015 Trilemma Endeksi'nde Türkiye, 130 ülke içinde geçen yıla göre 3 sıra gerileyerek 76. sırada yer aldı.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada, Türkiye'nin, 2015 Trilemma Endeksi'nin üç kolunda da dengeli bir gidişata sahip olduğu bildirildi. Özellikle enerji güvenliği bağlamında petrol ve petrol ürünleri stoklarında yaşanan azalmaların Türkiye'nin performansında küçük çaplı bir gerilemeye sebep olduğu ifade edilen açıklamada, doğalgaz ve elektrik fiyatlarında değişiklik olmaması nedeniyle, Türkiye'nin enerji çeşitliliği performansında da olağanüstü bir değişik yaşanmadığı kaydedildi.

Endekste, Türkiye'nin çevresel konulardaki sıkıntılarının devam ettiği, özellikle düşük enerji ve emisyon yoğunluğu meselelerinde ilerlemeler olmasına rağmen, bunun beklenen düzeyde olmadığı ifade edildi.

Endeksi değerlendiren Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Murat Mercan, Türkiye'nin sıralamada gerilemesinin aynı kapasitedeki diğer devletlerin yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapmalarından kaynaklandığını belirtti.

Genel görünümü iyileştirmek için yasa değişiklikleri ve yenilenebilir enerji alanındaki teşviklerin artırılması gerektiğini kaydeden Mercan, şu görüşlere yer verdi:

"Enerji Trilemma Endeksi eksik kaldığımız noktaların yanı sıra attığımız doğru adımları da gösteriyor. Ülkemizin enerji gündemine ilişkin hangi noktalara yoğunlaşmamız gerektiğini fark etmemizi sağlıyor. Bu açıdan gelecek yıl İstanbul'da düzenlenecek 2016 Dünya Enerji Kongresi yeni ortaklıklar kurarak hem ülkemiz hem de tüm katılımcı ülkeler adına sürdürülebilir ve dirençli enerji sağlanması için altın bir fırsat sunacak. Türkiye'nin hızla artan enerji talebi, yatırıma elverişli bir ortam hazırlıyor. Yakın zamanda nükleer santrallerin inşası gibi Türkiye'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye yönelik adımlar, bu alanda ilerleme sağlayacak."

Uluslararası danışmanlık firması Olivier Wyman ortaklığıyla hazırlanan ve ülkelerin sürdürülebilir enerji politikaları üretmedeki yeterliliklerine göre hazırlanan 2015 Trilemma Endeksi'nde ilk 10'da İsviçre, İsveç, Norveç, Birleşik Krallık, Avusturya, Danimarka, Kanada, Fransa, Finlandiya ve Yeni Zelanda yer aldı.

Kaynak: www.bloomberght.com

 Slider Altına