TÜREK 2015 Kasım’da rüzgâr sektörünü yine bir araya getiriyor

06 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2015) 4-5 Kasım tarihlerinde Ankara JW Marriott Otel’de yapılacak. İki gün sürecek kongrede dünyadaki ve ülkemizdeki rüzgâr sektörünün gelişimi konuşulacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TEİAŞ, Enerji İşleri Müdürlüğü, Yenilenebilir Enerji, EPDK, Elektrik Dairesi Başkanlığı, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği, Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı gibi kurumların temsil edilmesinin beklendiği kongrede amaç; rüzgar sektörünün sorunlarının çözümüne yönelik fikirleri artırmak, özel ve kamu sektör temsilcilerinin daha fazla bir araya gelmesini sağlamak, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri en yetkili ağızlardan dinlemek ve sektörün geleceğine yön vermek.
TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu seneki kongrenin siyasetin nabzının güçlü attığı Ankara’da yapılmasını önemsediklerini, İstanbul’da olduğundan daha fazla kamu temsilcisinin katılım sağlayabileceğini ifade etti. Rüzgâr sektörünün A’dan Z’ye konuşulacağı kongrede gerek konuşmacı olarak gerekse de dinleyici olarak yer alacak tüm sektör paydaşlarına teşekkür eden Ataseven, sektörün gelişimini sağlayacak ve sorunlarına çözüm getirecek önerileri beklediklerini söyledi. Etkinliğin seçimlerden hemen sonrasına denk gelmesinden dolayı TBMM çevre ve enerji komisyonlarının kurulamamasını ve bazı kurum yöneticilerinin değişebileceğini göz önünde tutarak hareket kabiliyeti yüksek bir program üzerinde çalıştıklarının altını çizen Ataseven, “Bu yılki TÜREK 2015 kongresi daha çok Nisan 2015’te alınan başvuruların gelişimine ve 2016 yılında alınacak müracaatların ne şekilde yapılacağına kilitlenecek” dedi.
TÜREB’in Mart 2015’te İstanbul’da başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi’nden sonra Kasım’da düzenleyeceği TÜREK 2015 kongresinin Ankara’da yapılacak olması yurt dışından gelecek konukları memnun etti. Türkiye’ye geldiklerinde genellikle İstanbul’da ağırlanan misafirler bu kez ülkenin başkentini de görme fırsatı yakalayacak. Yurt dışından gelecek konuklar için Ankara’da küçük bir gezi ve özel bir yemek planlanıyor. Slider Altına