Tunçmatik, Afyon'un ilk güneş enerjisi santralini kurdu

20 Aralık 2013 Dergi: Kasım-Aralık 2013

Tunçmatik’in yan kuruluşu olan Powergie, Afyon’da bulunan Hoca Elektrik’e yılda 130 bin kWh enerji üretimi yapacak çatı üzeri güneş santrali kurdu. 800 m2’lik çatı üzerine 125 bin Euro’luk yatırımla kurulan santral sayesinde Hoca Elektrik, yılda 70 ton CO2 salımını önleyecek. Tunçmatik tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Alman malı inverterler, yüksek performanslı güneş panelleri , yüksek sıcaklığa dayanıklı ve hava şartlarından etkilenmeyen ürünlerle kurulan sistemin 7 yılda kendini amorti etmesi beklendiği vurgulandı.
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Hoca Elektrik Genel Müdürü Hakan Sömer, sonraki nesillere daha temiz, daha ekonomik bir işletme bırakmak ve ülkeye ve çevreye faydalı olmanın kendileri için oldukça önemli olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili 5 yıllık bir araştırma yaptıklarını belirten Sömer, “Geçen yıl 2 defa Çin e gidip geldik. Nisan ayında Almanya’da incelemelerde bulunduk. Oralardaki fuarlarda da incelediğimiz ürünler ve uygulamalar sonucu tesisi kurmaya karar verdik. Powergie’nin detaylı bir analiz, malzeme dökümü olan teklifi, sevkiyat, montaj, daha önemlisi bürokrasi ve proje kısmını süratle bitirmeleri, işin başında verdiği mühendislik ve danışmanlık hizmetinin yanı sıra, iş bitiminden itibaren verdikleri teknik destek de, benzer projeler de Powergie şirketini çözüm ortağı olarak seçmemizi ve tavsiye etmemizi sağlıyor” dedi.
Powergie’nin Genel Müdürü Mehmet Özer ise, Türkiye’nin güneş konusunda önemli bir potaniyele sahip olduğunu ve enerjide olan dışa bağımlılığı azaltmak adına girişim yapmanın milli menfaat icabı olduğunu ifade etti. Özer, “Hoca Elektrik yapmış olduğu yatırımla bir ilki yaparak, Afyon bölgesindeki diğer sanayici ve iş adamlarına öncülük etmiştir. Biz de kullanıcılara kalitesi ve teknolojisi bütün dünyaca onaylanmış çözümler sunmayı istiyoruz. Powergie'nin Türkiye'de yurtdışı eğitimli kadrosu, Tunçmatik grubunun 44 yıllık tecrübesi ve güçlü yerel yapılanması ile profesyonel çözümler sunuyoruz Türkiye'de güneş enerjisinin önemini ve özellikle güneş enerjisi üretim tesislerinin açılmasında özenli bir görev bilinciyle hareket eden Powergie, güneşten elektrik enerjisi üretiminde Japonya’dan, Almanya’dan ve bu konuda öncü birçok ülkeden önde gelen firma ile iş ortaklıkları yaparak ülkemizde profesyonel tesisler kurmaya devam edecek” açıklamasında bulundu.


Etiketler