Trina Solar'ın Vertex 600W + Serisi Modülleri, IEC Sertifikası Aldı

13 Ekim 2020 Dergi:

Küresel PV ve akıllı enerji çözüm sağlayıcısı Trina Solar Co., Ltd., geçtiğimiz günlerde Vertex 600W ve 550W modüllerinin TÜV Rheinland Fotovoltaik Modülü, IEC 61215 ve IEC 61730 olmak üzere iki IEC standart seri testini geçti ve iki sertifika aldı. Vertex serisi, PV endüstrisinde IEC sertifikalarını alan ilk 600W + yüksek güçlü PV modülü oldu.
210 mm boyutlu hücreler kullanan Trina Solar'ın Vertex modülleri (600W ve 550W), büyük ölçekli, yere monte PV enerji santralleri ve büyük endüstriyel ve ticari çatı üstü projeler için uygundur, yüksek güç, yüksek verimlilik ve yüksek güvenilirlik özelliklerine sahiptir. Trina Solar'ın lider PERC ve çoklu bara teknolojisinin yanı sıra, tek dizili modüllerin gücünü %40'tan fazla artırmak için düşük voltajlı ve yüksek dizi gücüne sahip bir şekilde dizayn edilmiştir. Aynı zamanda, tahribatsız hücre kesimleri, yüksek yoğunluklu hücre ara bağlantısı sağlar. Çift cam yapılı modüller, aynı zamanda IEC 61730 standardının A Sınıfının en yüksek yangın koruma derecesini karşılayarak operasyonel güvenliği artırır.
600W ve 550W modüllerinin kısa devre akımı (Isc) ve maksimum çıkış gücü (Pmax), önceki nesle kıyasla %10'dan fazla artmıştır. IEC 62915 fotovoltaik modüllerin yeniden test yönergelerine göre, çeşitli türlerde laboratuvar onayları ve güvenlik testlerine tabi tutulması gerekiyor. Tasarımla ilgili yeterlilik ve tip onayı; sıcaklık döngüsü (TC200), sıcak nokta (HS), diyot ısıtma ve fonksiyon (BD) testleri uygulanarak yapılır. Bu testler sırasında daha yüksek test akımı uygulanır, bu da genellikle modül tasarımı ve malzemeleri üzerinde bazı zorluklar getirir. Ancak, Vertex’in daha iyi güvenilirliği ve optimize edilmiş tasarımı, daha büyük zorlukların üstesinden gelmek için tasarlandı ve bu zorlu testi başarıyla geçti. Aynı zamanda, daha büyük hücre boyutu ve ultra yüksek modül akımı nedeniyle, destek bağlantı kutusunun da IEC62790 standardına göre yükseltilmesi gerekiyor.
TÜV Rheinland Greater China'da Solar Services Başkan Yardımcısı Bay Zou Chicheng şunları söyledi: “600W + ultra yüksek güçlü modüller, fotovoltaik endüstrisinin gelişimi için önemli bir aşama. 600W + Fotovoltaik Açık İnovasyon Ekolojik İttifakının üyeleri olarak Trina Solar ve TÜV Rheinland, 600W + ultra yüksek güçlü modüllerin geliştirilmesine yardımcı olmak ve teşvik etmek için öne çıkarılacak avantajlarda kilit rol oynamaktadır. Trina Vertex serisi modüllerin araştırma ve geliştirme aşamasının başlangıcından itibaren TÜV Rheinland sürece katıldı ve ürün güvenliği konusundaki kendi deneyimlerini paylaştı. Ultra yüksek güçlü modüller, akımın daha da artması anlamına gelir. Yüksek akımın etkisini ortadan kaldırmak, üreticiler için büyük bir zorluktur ve aynı zamanda üçüncü taraf sertifika kuruluşlarının yetenekleri için daha yüksek gereksinimleri ortaya koymaktadır. Trina Solar’ın Vertex 600W + modülleri, TÜV Rheinland’ın kapsamlı zorlu testlerini geçti ve IEC sertifikalarını alarak sektörün üçüncü taraf bir kuruluş tarafından onaylanan ilk 600W PV modülü oldu. Trina’nın endüstriyi desteklemekte yıllar boyunca güçlendirdiği Ar-Ge yeteneğini ve gücünü tam olarak gösteriyor ve Trina’nın ‘kalite bir alışkanlıktır’ şeklindeki tutarlı felsefesini somutlaştırıyor.”
Trina Solar'ın Ürün Stratejisi ve Pazarlama Departmanı Başkanı Dr. Zhang Yingbin şunları söyledi: “Vertex ultra yüksek güç modülü, Trina'nın 20 yılı aşkın teknolojik deneyim ve yenilikçi yapısını birleştiren yepyeni 210 / M12 hücre teknolojisine dayanıyor. Bu kombinasyon, Vertex serisi modüllerini hızla endüstride yeni referans haline getiriyor. Trina Solar, teknolojik yeniliklerle aynı zamanda, modüllerin uzun vadeli güvenilirliği için test yöntemlerini ve değerlendirme standartlarını ortaklaşa keşfetmek için üçüncü taraf kuruluşlarla işbirliği yapmaktadır. TÜV Rheinland güvenilirlik sertifikasını almak, Vertex modülünün yüksek güvenilirliğinin bir kez daha yetkili bir üçüncü şahıs tarafından tanınmasıdır. Daha yüksek verimlilik, daha yüksek güç ve daha yüksek güvenilirliğe sahip bu modülün müşterilere daha yüksek bir yatırım getirisi sağlayacağına inanıyoruz”.