TOTAL, Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını Artırıyor

28 Kasım 2020 Dergi:

Akaryakıt, doğal gaz ve düşük karbonlu elektrik üreten ve pazarlayan önemli bir enerji oyuncusu olan ve 130'dan fazla ülkede faaliyet gösteren TOTAL, yenilenebilir enerji yatırımlarını artırıyor. Konuya ilişkin olarak kuruluş, şu açıklamaları yapıyor:
“Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından ortaya konulan Sürdürülebilir Kalkınma Senaryosuna (SDS) göre, küresel enerji karışımında yenilenebilir enerjilerin payının %14'ten 2040'ta 30'un üzerine çıkarak keskin bir şekilde artması bekleniyor. Elektrik 21. yüzyılın enerjisi olacak. Önümüzdeki 20 yıl içinde, elektrik talebi bir bütün olarak enerji talebinden daha hızlı artacak ve bugün ile 2040 arasında ikiye katlanacaktır. 
Bunu akılda tutarak, enerji karışımımızı doğal gaza ve yenilenebilir kaynaklara daha fazla önem verecek şekilde uyarlayarak bu ihtiyacı karşılamaya çalışıyoruz. Bu yaklaşım, sorumlu enerji devi olma hedefimizi ilerletmeye hizmet ediyor.
Sorumlu enerji devi olmak, 2035 yılına kadar yenilenebilir enerjiler alanında yeni işlerle portföyümüzdeki payını genişletme azmiyle, yeni faaliyetler ve en son teknolojileri geliştirmek anlamına geliyor.
Bunun gerçekleşmesi için iştiraklerimiz Total Solar, Total Eren, Total Quadran ve SunPower'ın uzmanlığıyla 2025 yılına kadar 35 gigawatt yenilenebilir elektrik üretim kapasitesini hedefliyoruz.
İştiraklerimiz aracılığıyla, fotovoltaik güneş enerjisi ve kara ve deniz rüzgâr enerjisi üretimindeki konumumuzu geliştiriyoruz. 
Yenilenebilir enerji üretimindeki bu pozisyonlar, Saft iştirakimizin uzmanlığı aracılığıyla depolama kapasitesi yatırımları ile tamamlanmaktadır. Enerji depolama, güç şebekelerinin geleceği için büyük bir zorluktur ve doğası gereği kesintiye uğrayabilir olan yenilenebilir enerjiler için kritik bir müttefik görevindedir.
Son olarak, enerji karışımımızı çeşitlendirme hedefimizin bir parçası olarak, iştirakimiz Total Quadran ve Total Eren'deki payımız aracılığıyla biyoenerji ve hidrolik ve rüzgâr enerjisine yatırım yapıyoruz, bu yatırımlarımız devam edecek.”Slider Altına