Testo Termal Kameralarla Fotovoltaik Sistemlerin Fonksiyonlarının İzlenmesi

02 Mayıs 2021 Dergi:

Testo termal kameralarla, fotovoltaik sistemler geniş kapsamlı, temassız ve son derece etkin bir biçimde kolaylıkla görüntülenebilir.

Hızlı ve verimli

Şimdi, her boyuttaki fotovoltaik sistemleri geniş kapsamlı, temassız ve son derece etkin bir biçimde kolaylıkla görüntülenebilir. Doğru ölçümler yapan Testo termal kameralar, maksimum maliyet etkinliğini garanti ederek, elemanların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. “Güneş ışın yoğunluğu” veri girişi seçeneğiyle ölçümlere ekstra güvenilirlik katar ve sonrasında ölçülen şeyin etkinliği konusunda bilgi sahibi olunur. 

Zorluk

500 - 600 W/m²’lik bir ışın yoğunluğunda, aşağıda belirtilen termal özelliklerdeki değişimler nedeniyle fotovoltaik sistemlerin işletiminde meydana gelebilecek arızalar, Testo termal kameralar kullanılarak hızla teşhis edilebilir: 

  • o_p_ot_the_004154Arızalı bypass diyotları 
  • Bağlantı hataları ve hücrelerdeki kısa devreler 
  • Nem, kirlenme 
  • Hücrelerde ya da modül camında çatlamalar 
  • Çalışmayan ya da bağlantısı kopmuş modüller 
  • Uyumsuzluklar, Örneğin: Her bir modülün kapasite farkından dolayı ortaya çıkan enerji kaybı 

Termografik ölçümlerde güneş ışın yoğunluğuna dikkat etmek gereklidir. Çünkü çok düşük ışınım değerleri sonuçların doğruluğunu etkiler. 

Çözüm

Esnek tasarıma sahip testo 883/890, fotovoltaik sistemi çalışma halindeyken, kolaylıkla ve etkin bir biçimde enerji kayıplarının yakalanmasına olanak verir. testo 890 geniş, dönebilen ekranı ve opsiyonel olarak sunulan testo 890_p_in_the_004145telefoto lens sayesinde her zaman doğru görüntünün alınmasını sağlar. Solar mod özelliği kullanılarak, güneş ışın yoğunluğu verisi cihaza, W/m² cinsinden, kolaylıkla girilebilir. Verileri kaybetme konusunda endişeye gerek yoktur, çünkü veriler her bir termal görüntü için saklanır ve aynı zamanda PC yazılımında analiz edilebilir. Kısacası, sadece termal kamera kullanılarak fotovoltaik sisteminin işletim güvenliği garanti edilir, çalışma etkinliği bilinir ve her şey kontrol altında tutulur.

Detaylı bilgi
Termografi ve fotovoltaik ile ilgili daha fazla bilgi için: www.testo.com.trSlider Altına