Suudi Arabistan, 2030’a Kadar Yenilenebilir Enerji Kapasitesini 60 GW’a Çıkarmayı Hedefliyor

14 Ocak 2019 Dergi:

Suudi Arabistan Krallığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ülke 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kapasitesini 60 GW’a çıkarmayı hedefliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Devlet Haber Ajansı WAM'a konuşan Kral Abdullah Atom ve Yenilenebilir Enerji Şehri Başkanı Dr. Khalid bin Saleh Al Sultan, ülkenin güneş enerjisinden 40 GW, rüzgâr ve diğer kaynaklardan 20 GW kapasitesinde enerji üretimi hedeflediklerini belirtti.

Abu Dabi Sürdürülebilirlik Haftası'nın bir parçası olan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) oturumunda, yenilenebilir enerji ağının Suudi Arabistan’a entegre edilme planları olduğu ifade edildi. Suudi Arabistan’ın yenilenebilir enerji çabaları, krallığın ekonomisini çeşitlendirmeyi ve petrole olan bağımlılığını azaltmayı hedefleyen Vision 2030’un lansmanından sonra 2016’dan bu yana daha da yoğun bir şekilde ilerledi.

Ülke, 2017'de, İngiltere Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı (MEIM) tarafından denetlenen ve bakanlığın Yenilenebilir Enerji Proje Geliştirme Ofisi (REPDO) tarafından yürütülen Ulusal Yenilenebilir Enerji Programı (NREP) başlatıldı. Bir yıl sonra, krallık, AWCA Power'a verilen 300 MW'lık bir solar PV santrali olan Al Jouf - Sakaka'nın kuzey bölgesinde yenilenebilir enerji projeleri başlattı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı, 500 milyon USD değerindeki Dumat Al Jandal rüzgâr projesini Fransa’nın EDF Energies Nouvelles ve Abu Dhabi’nin Masdar başkanlığındaki bir konsorsiyuma verdi. 400 MW'lık proje, tamamlandığında 70.000 Suudi hane halkı için enerji üreten, ülkenin ilk fayda ölçekli rüzgâr santrali olacak.

Kaynak: gulfbusiness.comSlider Altına