Header Reklam
Header Reklam

Solis Renewable Hub Ortaklığıyla Türkı̇ye'nı̇n İlk Türk-Yunan Enerjı̇ Forumu Gerçekleştirildi

01 Mayıs 2024
Solis Renewable Hub Ortaklığıyla Türkı̇ye'nı̇n İlk Türk-Yunan Enerjı̇ Forumu Gerçekleştirildi

Türkiye ve Yunanistan arasında enerji sektöründe işbirliği forumu, yeni bir fırsatlar döneminin başlangıcına işaret etti.
IENE (Institute of Energy for South-East Europe) tarafından Solis Renewable Hub ortaklığıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk Türk-Yunan Enerji Forumu 25 Nisan 2024 tarihinde İstanbul Swissotel Bosphorus'ta gerçekleştirildi.
Forum, her iki ülkenin enerji sektörlerinden üst düzey profesyonelleri bir araya getirdi. Forum, her iki ülkenin enerji alanındaki çabalarını sergilemek, işbirliği fırsatlarını keşfetmek ve karşılaşılan enerji zorlukları hakkında görüş alışverişinde bulunmak için eşsiz bir iş platformu işlevi gördü.
Forum programı, Enerji Piyasaları ve Elektrik Sistemleri, Doğal Gaz Piyasaları, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Enerji Verimliliği ve Hidrojen konularını kapsayan beş oturumdan oluştu.
Güneydoğu Avrupa'da enerji güvenliği ve karbon emisyonlarının azaltılması gibi önemli zorluklarla karşı karşıya olan Yunanistan ve Türkiye, bu forum aracılığıyla sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik taahhütleri doğrultusunda daha yakın ilişkiler geliştirmeyi amaçladı.
Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Theodoros Skylakakis foruma video mesajlarıyla katıldılar.
Bakan Bayraktar video mesajında forumun Türkiye ve komşu Yunanistan arasında enerji fırsatları açısından yeni bir dönemin başlangıcı olmasını umduğunu ifade etti. Türkiye'nin Avrupa'nın enerji güvenliğindeki önemli rolünü ve ulusal ve uluslararası enerji güvenliği hedeflerinin bir parçası olarak bölgesel işbirliğinin sürdürülmesinin önemini vurguladı. Sadece hükümetler arasında değil aynı zamanda özel sektör arasındaki çabalara da değer vererek ortaklıkları geliştirme taahhüdünü sözlerine ekledi.
Bakan Skylakakis video mesajında ulusal, Avrupa ve uluslararası düzeyde bölgesel işbirliğinin önemini vurguladı. IPTO ve TEIAS arasında kısa süre önce imzalanan anlaşmayı memnuniyetle karşılayan Skylakakis, bu anlaşmanın güvenli ve sürdürülebilir elektrik için ulusal altyapıyı güçlendireceğini ve Yunanistan ile Türkiye arasındaki elektrik ve enerji ticareti kapasitesini artıracağını belirtti.
Enerji sektöründeki ilişkileri ve işbirliğini geliştirmek için önemli bir kavşak olan forum, EPİAŞ (Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.), DESFA ve Enterprise Greece SA sponsorluğunda, Maxxen Energy ve T Dinamik Energy'nin desteğiyle gerçekleştirildi.Slider Altına