Solimpeks, Türkiye'nin ilk PV-T Hibrit Kollektör Uygulamasını Hayata Geçirdi

10 Aralık 2009 Dergi: Eylül-Aralık 2009

Solimpeks A.Ş tarafından, Türkiye'de ilk kez 'Volther' adıyla üretilen PV-T hibrit kollektör Antalya/Kumluca'daki bir çiftlik evinde hayata geçirildi. Yapılan uygulamada saatte 3.5 kW elektrik enerjisi elde edilen Volther Hibrit Kollektör ile çiftlik evinin günlük tüm elektrik ve sıcak su ihtiyacı karşılandı. 'Volther Hibrit Kollektör', hem elektrik üretimini hem de su ısıtmayı aynı panelde olanaklı kılıyor.

Yüzde yüz Türk sermayesiyle Konya'da faaliyet gösteren Solimpeks A.Ş. tarafından üretilen Volther Hibrit Kollektör'ün ilk uygulamaları Almanya, İspanya ve İngiltere'de başarıyla uygulandı. Türkiye'deki ilk uygulaması Solimpeks AŞ. bünyesindeki Seiso Mühendislik ve Volther işbirliği ile hayata geçirildi.

Standart PV'lerde ısınmaya bağlı olarak fotovoltaiklerin verimi azalır. PV-T hibrit sitemde ise gereksiz ısının suya transferiyle hücreler soğutulur ve ortaya hem verimliliği artırılmış  elektrik enerjisi hem de havuz ya da ev ısıtması sağlayacak sıcak su elde edilmiş oluyor. Bu şekilde standart PV'lere göre Pv-T hibrit sistemin verimliliği % 40 daha artmış oluyor.

Solimpeks Solar Enerji Sistemleri A.Ş, 2001'den bu yana yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Bugün sahip olduğu 15 kalite sertifikasıyla dünyada 50 ülkeye ihracat yapıyor. Solimpeks A.Ş bünyesindeki Seiso Mühendislik ve Soliren Montaj Sistemleri, bugüne kadar ABD'den Yeni Zelanda'ya kadar pek çok projeye imza atmış durumda. En son 3 megawatlık Mallorca PV Santrali ve ABD ordusu Teksas Üssü Havuz Isıtma projeleri bunlardan bazıları.


Etiketler