Solimpeks Enerji, yeni fabrikasını açtı

29 Mart 2012 Dergi: Mart-Nisan 2012

2012 yılına sektöründe Türkiye’nin en büyük üretim fabrikasıyla giren Solimpeks böylelikle üretim kapasitesini 2 katına çıkardı.

Daha önce 4000 m2kapalı alana sahip fabrikada faaliyet gösteren Solimpeks bundan böyle 28.000 m2 açık 14.000 m2 kapalı alana sahip, sektöründe dünyanın en büyük ve teknolojik fabrikalarından birinde üretim faaliyetlerini sürdürecek. Solimpeks’in güneş kollektörü üretme kapasitesi böylelikle 376.000 m2’den 750.000 m2’ye çıktı. Modern PV üretim hattına da Nisan 2012 itibariyle başlayacak olan Solimpeks, 2013 yılına kadar üretimde tam otomasyon için 8 milyon TL’lik bütçe ayırdı.

Güneş enerjisi üretimine 1970’li yıllarda başlayan ve bu alandaki tecrübelerini günümüzün teknolojileriyle birleştiren Solimpeks Enerji, bugün dünyanın sayılı üreticileri arasındadır. Sektöre adım attığı yıldan bu yana ürün yelpazesini tüketicinin beklenti ve isteklerine göre genişleten firma, 60’dan fazla ülkeye ürün ve hizmet veriyor.

Dünyaca geçerliliği bulunan 30’a yakın kalite sertifikasına sahip Solimpeks’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Dağ yeni fabrika dolayısıyla yaptığı açıklamada, yeni ürünler ve artan üretim rakamları hedeflediklerini söyüyor.

Dağ açıklamasının devamında şu bilgilere yer verdi: “Güneş, tükenmeyecek bir enerji kaynağı ve önemli olan bu kaynağı en etkili ve en verimli şekilde kullanabilmektir. Solimpeks güneş enerjisinde temel olarak 2 alana yoğunlaşmıştır. Bunlardan ilki bugün Türkiye ve dünyada yaygınca kullanılan güneş enerjisi ile sıcak su üretimi sistemleridir. Diğeri ise; gelişen teknoloji ile ortaya çıkan elektrik ihtiyacının karşılanmasına yönelik, güneş enerjisinden faydalanan elektrik üretim sistemleridir. Bu sistemler fotovoltaik panel olarak adlandırılan ve güneş ışınlarından elektrik elde edilmesini sağlayan panellerin kullanıldığı sistemlerdir. Elektrik enerjisi üretim sistemleri fotovoltaik paneller aracılığıyla şebekeye bağlı (on grid) veya şebekeden bağımsız (off-grid) olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık bir yıldır test amaçlı ürettiğimiz PV panelleri Nisan 2012 itibariyle seri üretilecek ve Türkiye’de en fazla PV kurulumu yapan şirket ünvanına sahip olan firmamızın tedarik ettiği PV paneller bundan böyle %100 Türk Malı olacaktır. Solimpeks, fotovoltaik hücre birleştirmeden, flaş testlere kadar süre gelen tam teşekküllü PV üretim hattıyla ülkemize teknolojik bir üretim hattı ve modern bir tesis kazandırmış olacaktır.

Firmamız sadece sıcak su üreten ya da sadece elektrik üreten paneller ile yetinmeyip Solimpeks ar-ge’nin geliştirdiği  PV-T hibrit kollektörleri Volther markasıyla Avrupa pazarına sunmuştur.  Dünya çapında ilgi uyandıran ve ünlü ekonomi dergilerinde geniş yer alan bu ürünümüz, Singapur ve İngiltere’de doktora tezlerine konu olmuştur. Aynı panel üzerinden hem elektrik hem de sıcak su sağlayan ve bu sayede normal güneş pillerine oranla daha verimli sonuçlar elde eden Solimpeks PV-T, güneş pillerinin sırt kısmında oluşan ve pilin verimliliğini düşüren ısıyı termal kolektörler vasıtasıyla absorbe etmektedir. Dolayısıyla aynı panel üzerinden normal güneş pillerine göre yıllık %40 daha fazla elektrik elde edilmesi sağlanırken aynı sistemle sıcak su ihtiyacı da karşılanmaktadır. TÜBİTAK tarafından da desteklenen bu ürünün son versiyonu şimdiden yirmi ülkede son kullanıcı ile buluşmuştur”.

Etiketler