Solarwall Türkiye'de

11 Ekim 2013 Dergi: Eylül-Ekim 2013

Yatırımı en kısa vadede geri ödeyebilen yenilenebilir enerjili sistem olarak bilinen Solarwall Türkiye’de uygulanmaya başladı. Yes Enerji A.Ş. tarafından temsil edilen Solarwall güneş enerjisi ile ısıtma, havalandırma ve soğutma sistemi, merkezi Kanada-Toronto’da bulunan Conserval Engineering kuruluşunun patentli markası olup 1984 yılından bugüne 35’ten fazla ülkede kullanılıyor.

Ticari ve endüstriyel yapılarda, enerji tüketiminin kısıtlanması istenen tüm alanlarda, gereksinim doğrultusunda ısıtma, havalandırma, proses havası şartlandırma, kurutma gibi pek çok işlevi karşılayacak şekilde projelendirilebiliyor.

Solarwall, yeşil bina sertifikasyon sistemi olan LEED’de de, Enerji ve Atmosfer, İç Mekan Kalitesi, Malzemeler ve Kaynaklar kategorilerinde toplam olarak 10+ puan getiriyor. Türkiye’de Johnson Controls CRH Gebze tesislerinde, Pimsa Otomotiv tesislerinde, Turkcell'de uygulanan sistem hakkında Yes Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Mançuhan özetle şu bilgileri verdi: “Solarwall, yaygın olarak bilinen güneş enerjili sistemlerin dışında, çok etkileyici avantajlara sahip akılcı bir yatırım vizyonu. Enerji tüketimini %80’lere varan oranlarda azaltabildiği için geri ödeme süresi en kısa süren yenilenebilir enerji seçeneğidir. Ayrıca CO2 salımını da en fazla oranda eksiltebileceğiniz sistemdir. Duvar ısı kayıplarını azaltması, iç hava kalitesini artırması, binada pozitif basınç oluşturarak soğuk hava sızmalarını önlemesi, yaz aylarında güneşi engelleyerek pasif soğutma yapması, yine patentli NightSolar teknolojisi ile geceleri aktif soğutma yapabilmesi, en az 40 yıl ömre sahip olması, bakım gerektirmemesi, bir yağmur perdesi gibi davranarak binayı yağmur ve neme karşı koruması gibi yatırımcısına sayısız faydalar sunar. Binaların dış cephelerinin görünümü ile ilgili olduğu için malzeme, mimari açıdan çok fazla sayıda renk, doku gibi farklı seçeneklere sahiptir. Sistem, ABD Enerji Bakanlığı-ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı NREL, ABD Ordusu, Kanada Doğal Kaynaklar Bakanlığı-CANMET Laboratuarı, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji organizasyonu Retscreen gibi pek çok kurum ve akademiler tarafından onaylanmıştır, yenilenebilir enerji alanında birçok uluslararası ödüle sahiptir ve endüstri devleri Ford Motor Company, Fedex, 3M, Goodyear, Tesco, Toyota vb. pek çok kurumsal firma tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır.”

YES Enerji A.Ş. Proje Müdür Atak Parlak, sistemin çalışma prensibini şöyle özetledi:“Solarwall, bina duvarı veya çatısı ile güneş panelleri arasında hava boşluğu oluşturacak biçimde monte edilir. Solarwall’dan gelen sıcak hava kanallar vasıtasıyla yapının hvac sistemine bağlanır. Solarwall’un çok gözenekli özel yapıya sahip yüzeyi, güneş ışınlarını absorbe eder. Soğuk dış hava, yüzeydeki mikro deliklerden geçerken güneş enerjisi ile ısınır. Isınan hava bir fan veya mevcut ısıtma sistemi ile bina içine kanallar vasıtasıyla dağıtılır. Yaz aylarında bir güneş perdesi gibi davranan Solarwall binanın aşırı ısınmasını önlerken, dış hava by-pass damperleri ile iç ortama sevkedilir ve pasif soğutma sağlanır. Isıtma, soğutma, havalandırma, kurutma gibi gereksinimlerin dışında elektrik üretimi de istendiğinde patentli PV modüllü Solarwall uygulamaları da yapılabilmektedir. Solarwall ve modüler çatı uygulaması SolarDuct panelleri geceleri Nocturnal Cooling yöntemi ile havayı 5-20 ºC arasında soğutabilmektedir. Paneller çatı sıcaklığını gündüz 70 ºC’den 30 ºC’ye düşürerek önemli oranda enerji tasarrufu sağlarken geceleri soğuk hava üretir. Yaz aylarında Solarwall panellerinde üretilen sıcak hava, desikant soğutma sistemlerinde kullanılarak aktif soğutma sağlanır, böylelikle soğutmada %50 civarında tasarruf elde edilebilir.” Ayrıntılı bilgi için: 0212 252 84 33


Etiketler