Solar Sertifikalı Başoğlu Kablo’dan 600.000 Euro’luk Yatırım Hamlesi

25 Eylül 2022 Dergi:

Türkiye’de yıldızı yükselen solar ürünler pazarının etkisi, kablo sektöründe de yoğun taleplere yol açtı. Ar-Ge süreçleri ve ürün sertifikalarıyla tüketicinin güvenini kazanan sayılı firmalardan olan Başoğlu Kablo, giderek yoğunlaşan solar kablo talebini karşılamak için 600.00 euro’luk yatırım yaptı.

Biri yurt dışı olmak üzere 5 fabrikası bulunan Türkiye’nin en köklü kablo üreticilerinden Başoğlu Kablo, yangına dayanıklı güç kabloları, yangın, alarm ve sinyal kabloları, solar ve marin kablolar olarak dört ana başlıkta üretim gerçekleştiriyor.

Başoğlu Kablo, solar kablolarda üretim sertifikasına sahip birkaç üreticiden biri.  Yeni yatırımıyla ilgili şirketin Genel Müdürü Tolga Başoğlu şunları söylüyor: “Bugün itibariyle Türkiye’de, solar ürünlerin yıldızı parlıyor. Özellikle solar kabloda ciddi bir iç talep var. Fakat böyle olmasına rağmen, tüketicinin güvenerek tercih edebileceği solar sertifikasına sahip çok fazla üretici yok.

Solar kablolara öyle yoğun bir talep var ki; Başoğlu Kablo olarak en geniş üretim kapasitesine sahip sanayicilerden biri olduğumuz halde, şu anda 2022’nin ilk aylarına kadar, tüm hat kapasitemizi doldurmuş durumdayız. Bu yoğun talep bizi yeni bir yatırım kararı almaya da itti ve Bolu’daki tesisimize 600.000 euro’luk düzenli bir hat ve ilave makine yatırımları yaptık. Bu proseslerin kurulumu da neredeyse tamamlandı.

Başoğlu Kablo olarak bugün itibariyle tüm ürün gruplarımızda, bölümden bölüme göre değişmekle beraber neredeyse üç vardiya çalışıyor, full kapasite gidiyoruz. Yaptığımız son yatırım ile de yaklaşık %25-30’luk bir kapasite artışı sağlamış olacağız ki; gittikçe öne çıkan yeşil enerji kavramının sanayiye bir yansıması olarak, özellikle solar kablolarda bu kapasite artışının avantaj yaratacağını düşünüyoruz.

İç pazardaki talep biraz daha doygunluğa ulaştığında, 75 milyon euro’luk yıl sonu hedefimize ulaştıktan sonra yapacağımız değerlendirmeyi takiben, hangi alanda gerekiyorsa yatırım yaparız. İşimize, üretim bandımıza, markamıza yaptığımız yatırımlar bizim için olağan ve kesintisiz bir süreci ifade ediyor.”

Başoğlu Kablo, güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan “Fotovoltaik (Photovoltaic)” kablo üretimine “BAŞOĞLU SOLARATM” markası altında başlamış ve ürünlerini Türkiye’de bir ilk olarak TÜV ve UL sertifikası ile belgelendirmiştir.Slider Altına