Solar İstanbul’da Güneş Enerjisi ve Finans Konuşuldu

12 Mart 2020 Dergi:

İstanbul Kongre Merkezi’nde 11-13 Mart 2020 tarihlerinde düzenlenen Solar İstanbul Fuarı kapsamında yapılan “Güneş Enerjisi ve Finans” konulu oturum, GÜYAD Genel Sekreteri Av. Berke Aygün moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturuma konuşmacı olarak İş Bankası Ticari Bankacılık Pazarlama Bölüm Müdürü Ethem Eliaçık, AKLeasing Satış Müdürü Murat Ateş ve TurSEFF Finans Kurumları İlişkileri Müdürü Seyran Hatipoğlu katıldı.
İlk olarak söz alan TurSEFF Finans Kurumları İlişkileri Müdürü Seyran Hatipoğlu, bu tür organizasyonlarda finans konusuna genellikle programın sonunda yer verildiğine ve bu yüzden de katılımcı oranının düşük olduğuna, burada ise ilk oturum olarak finans konusunun ele alınmasının çok yerinde bir karar olduğuna vurgu yaparak başladı. Yatırımcılar için finans konusunun önemine değinen Hatipoğlu, daha sonra TurSEFF’in tanıtımını içeren bir videoyu katılımcılarla paylaştı. 
Hatipoğlu video gösteriminin ardından şunları söyledi: “ Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) kamu ve özel sektör tarafından uygulanacak Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımları için finansman sağlamak üzere oluşturulmuş bir programdır. Proje Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilmiştir ve 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenmektedir. TurSEFF bugüne kadar 1500’den fazla projeye 640 milyon EUR değerinde finansman sağladı ve 525 MW yenilenebilir enerji gücü kurulmasını destekledi. Üretilen temiz enerji ile her yıl 835 bin konutun tüketimi karşılanıyor ve 926 bin otomobilin yol açtığı hava kirliliğine eş değer CO2 salımının önüne geçiliyor. 2017’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından TurSEFF’in yeni fazı daha kapsamlı bir şekilde başlatıldı; Su Verimliliği, Hammadde Verimliliği ve Atık Yönetimi yatırımları eklendi. Uygun faydalanıcılar kategorisine “Kamu Kurumları” da katıldı. Kredi haricinde leasing seçeneği de kullanıma sunuldu. TurSEFF III’te sağlanacak toplam finansman miktarı 400 milyon €’dur. Yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan bir ekip, yatırımcıların Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği projelerini belirlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmakta ve TurSEFF kapsamında başarılı kredi veya leasing başvuruları hazırlamak için destek sağlamaktadır. Sağlanan bu teknik destek ücretsiz olup Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. TurSEFF programı, Stantec tarafından yönetilen bir konsorsiyum tarafından uygulanmaktadır.” TurSEFF olarak 10 yılda 1553 adet projenin finansmanını yaptıklarını dile getiren Hatipoğlu, “Kaynalarımızı kullanan firmaların kalitesi elbette bizi de bağlar. Burada önemle altını çizmek isterim ki; hem uygulayıcı hem de kreditörlerinizle görüşmelerinizde yatırımlarınızın kalitesini düşürecek rakamları asla masaya koymayınız. Projelerin yapılması önemli ama sürdürülebilmesi, başarısı daha da önemli. Sahadaki kalabalık memnuniyet verici, herkes bu pazardan pay almak istiyor ama uzun vadede başarı; kaliteden ödün vermemekle mümkündür” dedi.  
Hatipoğlunun ardından söz alan  İş Bankası Ticari Bankacılık Pazarlama Bölüm Müdürü Ethem Eliaçık ise İş bankasının bu konuda çok tecrübeli bir banka olduğunu ve proje grubunun içinde de enerji konusunda oldukça deneyimli bir ekiple çalıştıklarını belirtti. Eliaçık: “İş Bankası olarak İş’te güneş kredisi ve Çatıda güneş kredisi programlarını başlattık. Sahada desteklediğimiz projeler vardı ama artık çatıda güneş panellerini de desteklediğimiz için KOBİ’ler ile de çalışmalarımız olacak. hazırladığımız yatırım kredilerini on yıla kadar döviz ya da TL olarak vadelendirebiliyoruz. Yatırımlarda %20’lik bir özkaynak öngörüyoruz ama bu şart değil; çok eski bir banka olduğumuzdan müşterilerimizle ilişkilerimiz de çok eskiye dayanıyor. Dolayısıyla bu konuda oldukça esnek koşullar sunabiliyoruz” dedi. 
AKLeasing Satış Müdürü Murat Ateş ise “AKLeasing %99.9 Akbank’ın iştirakidir. İşimiz yatırımcılarla… Uzun yıllardır bu sektördeyiz ve enerji bizim için hedef sektörlerden biri” dedi. 
Toplantı, katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından konuşmacılara plaketlerinin takdim edilmesi ile sona erdi. 
 Slider Altına