SMA ile Tegnatia 100 MW Büyüklüğünde İnvertör Tedarik Sözleşmesi İmzaladı

14 Şubat 2020 Dergi:

Türkiye'de enerji talebi hızla artmakta. Buna paralel kurulu güneş enerjisi kapasitesinin 2024 yılına kadar yaklaşık 6 GW'dan 10 GW'a çıkması bekleniyor. Hızla gelişen güneş enerjisi sektöründe önemli bir iş birliği anlaşması da 300 MW’a ulaşan kurulum kapasitesi ile Türkiye’nin lider EPC firmalarından biri olan TEGNATIA Enerji A.Ş. ile dünyada invertör ve enerji depolama teknolojislerinin öncü firması konumundaki SMA Solar Technology AG arasında imzalandı. SMA Italya Milano ofislerinde imzalanan bu anlaşma kapsamında devreye alındığında Türkiye’nin en büyük Lisanslı Güneş Enerjisi Santrali olacak olan  toplam kapasitesi 40 MW’lık Teksin Lisanslı GES projesi için SMA’nın  enerji depolama altyapısı hazır olan SC-UP merkezi invertörleri kullanılacak. 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan SMA Güney Avrupa Bölge Müdürü Valerio Natalizia, "Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda projeye SMA teknolojisi sağlayarak Türkiye Güneş Enerjisi sektörünün gelişimini desteklemiş olduk" dedi. TEGNATIA’nin SMA çözümlerini seçmiş olmasından son derece mutlu olduklarını belirten Natalizia; “Teksin projesi, 2020 yaz aylarında tamamlanmasının ardından Türkiye'deki en büyük güneş enerjisi santrali olacak. Projeiçin tedarik edeceğimiz Sunny Central 4400 merkezi invertörler 1.500 V teknolojisinde, büyük ölçekli güneş enerjisi santralleri için en uygun çözüm olup ayrıca "Storage-Ready" opsiyonuyla enerji depolama altyapısına hazır haldedir.  Bu tip teknolojiler ,dünya genelinde  yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekelere entegrasyonu açısından çok daha önemli hale geliyor." açıklamalarında bulundu.

GES projeleri için üstün servis hizmetleri
TEGNATIA Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tırıs, "2014 yılından beri çalıştığımız SMA ile stratejik ortaklığımızı kurumsal baza taşımaktan ve Türkiye dışına da birlikte adım atmaktan çok memnunuz. 2020 yılında Türkiye’de almış olduğumuz Lisanslı projelerle birlikte 100 MW kurulum yapma hedefimize ilaveten yurtdışında takip ettiğimiz projelerimiz bulunmaktadır. Ayrıca bu yıl, teknolojik gelişmelerin paralelinde Enerji Depolama alanında yeni bir yapılanma içine girdik. 
Bu anlaşma, enerji depolama ve invertör çözümlerindeki global lider SMA ile daha yakın çalışmamızı ve ayrıcalıklı partner olmamızı sağlayacaktır. Kurulan stratejik işbirliği Türkiye dışındaki pazarları da kapsamaktadır. 
Bu işbirliğinin yeni projeler ve ülkelerde güçlenerek sürmesini ve her iki şirkete de hayırlı olmasını dilerim.” şeklinde konuştu.