Siemens, Kazan Kojenerasyon Santrali’ne gaz ve buhar türbinleri sağlıyor

07 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Siemens, Ciner Kazan Soda Kojenerasyon Santrali’ne gaz ve buhar türbinleri sağlıyor.Siemens’in bu projedeki müşterisi, projenin anahtar teslim EPC yüklenicisi olan China Tianchen Engineering Corporation (TCC), nihai müşteri ise Ciner Grubu’na bağlı Kazan Soda Elektrik Şirketi oldu. Santralin 2017 yılının sonunda operasyona başlaması planlanıyor.  

Siemens tarafından geliştirilen özel çözüm sayesinde %80’in üzerinde toplam enerji verimliliğine ulaşacak olan Kazan Kojenerasyon Santrali’nin ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlaması bekleniyor.

F-sınıfı gaz türbinli enerji santrali teknolojisini baz alan  Kazan Kojenerasyon Santrali, Siemens tarafından geliştirilen özel çözüm ile kojenerasyon durumuna geçtiğinde saatte 390 tona kadar buhar sağlayıp, yoğuşma modunda 375 MW’a kadar enerji üretebilecek. Proje kapsamında Siemens, 1 adet SGT5-4000F gaz türbini, 1 adet çift gövdeli SST-800/600 buhar türbini, 1 adet SGen-1200A jeneratör, 1 adet  SGen-100A jeneratör ve gereken elektrik, enstrümantasyon ve kontrol ekipmanlarını sunuyor. Ciner Grubu , tesisin servis ve bakım operasyonları için de Siemens uzmanlığına güvenerek gaz türbini, buhar türbini ve jeneratörlerin uzun dönem bakım ve servisi için 12 yıllık bir anlaşma imzaladı.

Ciner Enerji & Maden Grubu Başkanı Gürsel Usta, santralle ilgili olarak şunları ifade etti: “Ciner Grubu’nun sahibi olduğu Kazan Projesi dünyanın en büyük çözelti madenciliği  tesisi, dünyanın en büyük yüksek yoğunluğa sahip soda külü ve sodyum bikarbonat tesislerinden biri ve Türkiye’nin en büyük kojenerasyon enerji santrali olmak üzere üç ana tesisten oluşuyor. Ciner Grubu olarak bu projede Siemens’le çalıştığımız için çok mutluyuz. Daha önce de birlikte gerçekleştirdiğimiz zorlu projelerde elde ettiğimiz başarılara dayanarak Siemens’e tam anlamıyla güveniyoruz.”

Doğal soda külü dünyada en çok talep gören 10 element arasında yer alıyor ve cam, deterjan ve gıdada kullanılan sodyum bikorbonat üretiminde faydalanılıyor.  Tesis tamamlandığında Ciner Grubu dünya soda külü üretiminin % 9’unu sağlayacak. Türkiye ve Ciner Grubu da dünyanın en büyük soda külü üreticisi olacak.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ise şöyle konuştu: “Kazan Kombine Çevrim Kojenerasyon Tesisi’ne güç sağlamaktan gurur duyuyoruz. Siemens’in hâli hazırda Ambarlı, Antalya ve Denizli’de bulunan Türkiye enerji santrallerinde altı adet F-sınıfı gaz türbini faaliyette. Kazan Kojenerasyon Santrali ise, Türkiye’deki yedinci F-sınıfı gaz türbinimiz olacak. Buna ek olarak, yine ülkemizde son 2 yılda yatırımcılara ve ekonomiye önemli katkısı olan yüksek verimli H-sınıfı gaz türbinin de 4 adet  satışı gerçekleştirildi. Kazan Projesi kapsamında yeni iş birliğimiz, Türkiye’de büyük gaz türbinlerindeki pazar payımızı daha da artırıyor”.

Siemens tarafından bu proje için temin edilecek gaz türbini Berlin’de bulunan fabrikada, buhar türbini Görlitz tesisinde ve jeneratörler ise Erfurt Almanya’da üretilecek.