Header Reklam
Header Reklam

Siemens Energy ve Air Liquide Hidrojen Enerjisi Ortak Girişimini Kurdu

25 Haziran 2022 Dergi: Mayıs-Haziran 2022
Siemens Energy ve Air Liquide Hidrojen Enerjisi Ortak Girişimini Kurdu

Alman Siemens Energy ve Fransız Air Liquide, Perşembe günü Avrupa'da endüstriyel ölçekte yenilenebilir hidrojen elektrolizörlerinin seri üretimi için bir ortak girişim kurduklarını duyurdu. Elektroliz modülleri üretecek multi-gigawatt'lık fabrikanın ve merkezi Berlin'de olacak ortak girişimin %74,9'unu Siemens Energy ve %25,1'ini Air Liquide alacak.

Üretimin 2023'ün ikinci yarısında başlaması ve 2025 yılına kadar yıllık üç gigawatt üretim kapasitesine ulaşması bekleniyor.

Siemens Energy CEO'su Christian Bruch, “Hidrojen teknolojisinde itici bir güç olmak istiyoruz” dedi.

Air Liquide CEO'su François Jackow, ortak girişimin "Avrupa'nın önde gelen yenilenebilir ve düşük karbonlu hidrojen ekosisteminin ortaya çıkmasına yönelik büyük bir adım" olduğunu ekledi.

Şirketler, stratejik ortaklığın hem Air Liquide hem de Siemens Energy'nin boru hatlarını birleştiren ve büyük endüstriyel ölçekli hidrojen projelerini hedefleyen bir hidrojen projeleri portföyünden yararlanacağını kaydetti.

İlk projelerden biri 200 megavat kapasiteli Air Liquide Normand'Hy elektrolizör projesidir.

Bu arada Çarşamba günü, enerji devinin İspanya merkezli rüzgâr enerjisi yan kuruluşu Siemens Gamesa, bir İskoç rüzgâr enerjisi projesi için 60 adet SG 14-222 DD açık deniz rüzgâr türbini teslim etme sözleşmesinin kendisine verildiğini söyledi.

Moray West projesi, İskoçya'nın kuzey doğusundaki Moray Council sahilinden 22 km'den daha fazla bir mesafede yer alacak.

Siemens Gamesa Offshore İş Birimi CEO'su Marc Becker, "Moray West siparişi için 180 108 metre uzunluğundaki kanatların tamamını genişletilmiş tesisimizden tedarik etmekten gurur duyuyoruz.

İlk türbinlerin 2024 yılında kurulması ve aynı yıl üretime geçmesi hedefleniyor.Slider Altına