Siemens’ten 75 metre rüzgar türbini kanatları

03 Ekim 2012 Dergi: Eylül-Ekim 2012

Enerji sektörü yolculuğuna 30 yıl önce 30 kW güce sahip 5 metrelik kanatlarla başlayan Siemens, yaptığı ar-ge çalışmaları sayesinde bu teknolojinin gelişimine katkı sağlayarak 75 metrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun rüzgar türbini kanatlarını geliştirdiğini açıkladı.

6 MW güç üretimi sağlayan 75 metrelik B75 isimli rüzgar türbini kanatların deniz üstü rüzgar türbinlerinde kullanılacağını belirten Siemens yetkilileri, kanatların daha geniş bir alana etki etmesi sayesinde verimlilik artışı da sağladığına dikkat çekti. Siemens’in patentli IntegralBlade tekniğiyle tasarlanan kanatların kurulum ve işletme maliyetlerinde avantajlar sağladığı açıklanırken, benzer kanatlara oranla % 20 daha hafif olması, tek parça, bağlantı noktası içermeyen tasarımı sebebiyle de yüksek dayanma gücü, minimum ağırlık ve uzun ömürlü kullanım faydaları sunduğu da vurgulandı. İlk olarak Danimarka’nın Osterild bölgesinde test edilen kanatların, buradaki SWT-6.0-154 model rüzgar türbinlerine takılacağı belirtilirken, SWT-6.0-154 ve B75 birlikteliğinin, dünyanın en büyük yolcu uçaklarından Airbus A380’in iki adedinin yanyana durduğunda kapladığı yaklaşık 154 metre genişliğindeki bir alandan enerji üretimi sağlayabileceği kaydedildi.

300 adet yeni deniz üstü (offshore) rüzgar türbininin kurulumunu içeren ve 2014 – 2017 yılları arasında Dore Energy tarafından İngiltere’de gerçekleştirilecek olan projede de kullanılacağı bildirilen B75’lerin, İngiltere’nin deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesini 1.8 GW artıracak olmasıyla da önem kazanıyor. Türbinlerin 6 MW’lık gücü ise her bir türbinin 6 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılaması anlamına geliyor.

 


Etiketler


Slider Altına