Shell ve Microsoft, Net Sıfır Emisyon için Enerji ve Teknoloji İttifakı Kurdu

26 Eylül 2020 Dergi:

Shell ve Microsoft, net sıfır hedeflerine ulaşmada birbirlerini desteklemek için stratejik bir enerji ve teknoloji ittifakını ortaklaşa ilan ettiler.
Belirli bir strateji doğrultusunda aşamalı olarak yenilenebilir kaynaklara geçiş yapan enerji devi Shell, Microsoft'a yenilenebilir enerji sağlamayı kabul etti. Teknoloji şirketinin bir sözcüsü, bunun 2025 yılına kadar %100 yenilenebilir enerji kullanma ve 2050 yılına kadar karbon negatif olma hedefine ulaşmasına yardımcı olacağını söylüyor.
Shell, 2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir enerji işine sahip olmayı hedefliyor. Shell alt direktörü Huibert Vigeveno, “Microsoft ve Shell'in zengin inovasyon geçmişleri ve karbondan arındırma konusunda cesur istekleri var. Stratejik ittifakımız, elde edilebilecek olanın sınırlarını zorlamamıza imkan verecek. Shell, Microsoft, müşterilerimiz ve ötesi için muazzam bir ilerleme sağlayabileceğimize inanıyoruz" dedi.
İki şirket, karbon azaltma sürecine yardımcı olacak yeni araçlar oluşturmak için yapay zeka üzerinde de çalışacak. Shell daha sonra bunu tedarikçilerine ve müşterilerine sunacak.
Shell ve Microsoft daha önce, Shell'in şu anda işletmesi genelinde uyguladığı AI teknolojileri üzerinde birlikte çalıştı. Bu anlaşmanın bir parçası olarak, Shell, emisyonları izlemek ve risk analizini iyileştirmek için varlıklarını Microsoft'un Azure bulut bilişim sistemiyle entegre edecek. Ek olarak, iki şirket sürdürülebilir havacılık yakıtlarının kullanımını araştıracak.
Bu anlaşma, Microsoft ile BP arasında geçen hafta yapılan bir anlaşmayla benzerlik gösteriyor.
Microsoft Dünya Çapında Ticari İşletme Başkan Yardımcısı Judson Althoff şunları söyledi: “Karbonsuzlaştırma ve enerji endüstrisi geçişini desteklemek için yeniliği daha da hızlandırmak istiyoruz ve bunun için daha derin bir ittifak kurarak Shell ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunun gibi sektörler arası işbirlikleri, toplumun 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmasına yardımcı olmak için temeldir ve dijital dönüşüm, enerji sektöründe ve ötesinde bu önemli sorunu çözmenin anahtarıdır."Slider Altına