Sevilla’da Portakallar Elektriğe Dönüşüyor

03 Nisan 2021 Dergi: Mayıs-Haziran 2021

Günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey nedir diye düşünsek cevabımız çok yüksek ihtimal “enerji” olur. Çünkü insanlık çağlar boyunca enerjiyi üretmenin yollarını aradı, durdu. Buharın gücünü kullandı, fosil yakıtları keşfetti. Daha sonra güneş, rüzgar ve su ile enerji ihtiyacını karşılamaya başladı. Sırada ne var dersiniz? Cevap: Portakal!

İlkbaharda Sevilla’nın havası tatlı tatlı portakal kokar ancak 48 bin ağaçtan kışın sokaklara dökülen 5,7 milyon kilo acı portakal, yayalar için tehlike oluşturuyor, şehrin temizliğini de zorlaştırıyor.

Sevilla portakalı olarak bilinen bu acı portakallara biz Türkiye’de “turunç” diyoruz.

İşte Sevilla’da bu istenmeyen acı portakallardan tamamen farklı türde bir meyve suyu üretmek için bir plan başlatıldı: Elektrik. Güney İspanya şehri Sevilla, temiz elektrik üretmek için meyve mayası olarak üretilen metanı kullanmak için bir pilot uygulama başlattı.

Belediyeye ait su şirketi Emasesa tarafından başlatılan proje, şehrin su arıtma tesislerinden birini çalıştırmak için temiz enerji üretmek üzere 35 ton meyve kullanacak. Portakallar, halihazırda organik maddeden elektrik üreten mevcut bir tesise gidecek. Portakallar fermente edildikçe yakalanan metan, jeneratörü çalıştırmak için kullanılacak. 

Emasesa Çevre Departmanı Başkanı Benigno López “Yakında şehrin tüm portakallarını geri dönüştürebileceğimizi umuyoruz” diyor ve bunu başarmak için şehrin yaklaşık 250.000 € yatırım yapması gerektiğini belirtiyor.

Portakallar şehir için bir sorun ve biz atıklardan katma değer üretiyoruz

López, “Meyve suyu, çok kısa karbon zincirlerinden oluşan fruktozdur ve bu karbon zincirlerinin fermantasyon işlemi sırasında enerjik performansı çok yüksektir” diyor ve ekliyor: “Bu sadece tasarruf etmekle ilgili değil. Portakallar şehir için bir sorun ve biz atıklardan katma değer üretiyoruz.”

portakaldan-elektrik-uretmekŞimdilik amaç enerjiyi su arıtma tesislerini çalıştırmak için kullanmak. Nihai plan ise portakallardan elde edilecek fazla elektriği şebekeye verebilmek. Projenin arkasındaki ekip, çöpe gidecek, ziyan olacak veya gübre olarak kullanılacak çok miktarda meyve göz önüne alındığında, potansiyelin çok büyük olduğunu savunuyor. Ekip, denemelerin 1000 kg portakalın 50 kWh elektrik üreteceğini, 1 gün için 5 eve elektrik sağlamaya yeteceğini gösterdiğini söylüyor. Şehrin tüm portakallarının geri dönüştürülmesi ve enerjinin şebekeye geri verilmesi durumunda 73.000 eve enerji sağlanabileceği de hesaplanmış. 

Sevilla Belediye Başkanı Juan Espadas Cejas, projenin başlangıcında düzenlediği basın toplantısında “Emasesa artık İspanya’da sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğiyle mücadele için bir rol model” dedi. Juan Espadas Cejas, “Yeni yatırım özellikle şehre içme suyu sağlamak için gereken enerjinin yaklaşık yüzde 40’ını tüketen su arıtma tesislerine yöneliktir. Bu proje; emisyonları azaltma, enerjide kendi kendine yeterlilik ve döngüsel ekonomi hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak” diye ekledi.

Kaynak: The GuardianSlider Altına