Schneider Electric ve GfK Türkiye'den '2011 Yeşil Tüketim Araştırması'

28 Mart 2012 Dergi: Mart-Nisan 2012

Türkiye’yi temsilen 15 ilde 15 yaş üstü 1,487 kentli tüketici ile 18 Ağustos – 16 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma ile Türkiye’de tüketicilerin “çevreci tüketim” konusundaki davranışları, beklentileri ve satın alma alışkanlıklarını ölçmek hedeflendi.  Araştırma sonuçlarına göre “yeşil ve çevre dostu ürün” deyince, tüketicilerin neredeyse yarısının (%49) aklına geri dönüşümlü ürünler geliyor; %36’sı organik, %32’si ise “enerji tasarruflu” ürünlerin çevre dostu olduğunu düşünüyor. “2011 Yeşil Tüketim Araştırması”na göre tüketicilerin %71’i satın aldığı ürünlerin “yeşil/çevre dostu” olması gerektiğini düşünmesine rağmen, sıklıkla yeşil/çevre dostu ürün satın alanların oranı sadece %17. Araştırmadan çıkan diğer sonuçlar ise şöyle:

          2011 Yeşil Tüketim Araştırması’na göre, her iki tüketiciden biri için yeşil/çevre dostu ürünler, aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlamalı diyor.

          Araştırmaya katılan tüketicilerin % 65’i “gereksiz yanan lambaları kapatıyorum”, % 38’i “enerji tasarruflu ürünler kullanmaya dikkat ediyorum“,% 4’ü ise “aydınlatmada hareket sensörleri kullanıyorum” diyor.

          Araştırmaya katılan tüketicilerin % 86’sı yeşil ve çevre dostu ürünü tanımlayabiliyor. %14’ünün ise konu hakkında fikri yok.

          Araştırmaya katılan tüketicilerin % 13’ü yeşil ve çevre dostu ürünü gereksiz buluyor ve satın almıyor.

          Sadece beş tüketiciden biri düzenli yeşil / çevre dostu ürün tüketicisi olduğunu söylüyor.

          Üç tüketiciden biri, yeşil/çevre dostu ürünleri artık daha fazla tükettiğini söylüyor.


Etiketler