"Sakin Şehir", Kendi Elektriğini Kendi Üretecek

01 Temmuz 2016 Dergi:

Türkiye'nin ilk "sakin şehri" olan İzmir'in Seferihisar ilçesinde güneş enerjisinden elektrik üretimi için belediye öncülüğünde enerji üretim kooperatifi kurulması için girişim başlatıldı.

Güneş tarlası oluşturma ve binaların çatılarına yerleştirilecek panellerle enerji üretimini öngören çalışmayla ilk etapta 1 megavat elektrik üretilmesi planlanıyor.

AA muhabirine açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yılın 300 günü güneş alan Ege'de güneş enerjisi yatırımlarının yetersiz olduğuna dikkati çekti.

Yenilenebilir enerji yatırımlarına küçük sermayenin de çekilmesi halinde bu potansiyelin hızla değerlendirilebileceğini inandıklarını dile getiren Soyer, güneşli gün sayısı çok daha az olan Almanya'da uygulanan kooperatif modelinin Türkiye için uygun olduğunu gördüklerini ifade etti.

İlçedeki bina sahiplerini güneş enerjisi yatırımlarına teşvik etmek için kapalı pazar yeri gibi binaların üzerine paneller yerleştirdiklerini ancak bekledikleri ilgiyi göremediklerini belirten Soyer, şu bilgileri verdi: "Bunun üzerine 'belediye öncülüğünde bir kooperatif kurup daha sonra tamamı girişimcilere bırakılacak şekilde bir yatırımı nasıl yaparız' diye düşünerek yola çıktık. İnsanların bu işe inanması, ikna olması gerekiyor. Yaptığımız hesaplamalara göre 1 megavat kapasitesi güneş santrali için 1 milyon 100 bin avro yatırıma ihtiyaç var. Eğer bu bedelin 250-300 bin avroluk kısmı varsa kalanını 10 yıl vadeyle finanse etmek mümkün. Belediye olarak biz 126 bin avroluk bölümünü koymayı taahhüt ettik. Kalanına da girişimciler ortak olacak. Her hissedar en az bin avro bedelle olabilecek. Belediyenin ortaklığı sadece ilk yatırım için geçerli olacak. Kooperatifin sonraki santral yatırımları tamamen girişimciler tarafından yapılacak".

Kaynak: AA - Tolga Albay  Slider Altına