Rüzgâr Yarışmalarının İlk Gününde Eksi Fiyat Çıktı

21 Jun 2017

rüzgâr yarışmaları

24-30 Nisan 2015 tarihinde alınan lisanslı RES başvurularına yönelik RES bağlantı kapasitesi yarışmaları Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından Ankara Çukurambar’daki  Holiday Inn Oteli’nde bugün gerçekleştirildi. Saat 10’da alınmaya başlanan teklif zarfları açıldı ve zarflardan eksi fiyat da çıktı.

11 ayrı bölgedeki 710 MW’lık kapasite için gerçekleştirilen yarışmalar üç gün içinde bitirilecek. Bugün dört bölge için yapılan yarışmalarda;

35 nolu Kayseri-Niğde Bölgesinde 80 MW kapasite için toplam kurulu gücü 1130 MW olan 31 proje; 01 nolu Adana Bölgesinde 120 MW kapasite için toplam kurulu gücü 530 MW olan 16 proje; 

07 nolu Ankara-Kırıkkale-Çankırı Bölgesinde 60 MW kapasite için toplam kurulu gücü 519 MW olan 16 proje;  

05 nolu Aksaray-Kırşehir-Nevşehir Bölgesinde 60 MW kapasite için toplam kurulu gücü 740 MW olan 19 proje yarıştı.

 Enerjisa’dan  Kayseri’ye 65 MW’lık RES

 35 no’lu Kayseri- Niğde bölgesinde 80 MW’lık kapasitenin 65 MW’lık kısmını 2.90 $/kWh fiyatıyla Enerjisa Enerji Üretim A.Ş’nin Erciyes RES projesi; 15 MW’lık kısmını ise Esengüç Enerji Yatırım A.Ş.’nin Ovacık RES projesi eksi fiyatla (-0.01/kWh) aldı. 1.70 $/kWh teklif veren Polat Enerji iştiraki Cansev Enerji Elektrik Üretim A.Ş’nin Kayseri RES projesine sahasının çakışması nedeni ile 21,60 MW kapasite tahsis edilemedi.

 01 no’lu Adana bölgesinde yarışan projeler arasında 4.74 $/kWh teklif fiyatı ile Akdeniz Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A. Ş.’nin Mansurlu RES projesi 60 MW;  4.78$/kWh teklif fiyatı ile CGN Enerji Tekstil Sanayi ve Dış Tic. Ltd. Şti’nin Andoz RES projesi 32 MW; 5,00 $/kWh teklif fiyatı ile Atasa Enerji İnş. Taahhüt Tur. San. ve Tic. A. Ş.Atasa RES projesi 23.40 MW ve 5.12 $/kWh teklif fiyatı ile Günyeli Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A. Ş.’nin Saimbeyli RES projesine 4.60 MW’lık kapasite tahsis edildi.

 Bugünkü yarışmada 4 bölge içinde en düşük fiyat RES Anatolia’dan geldi

 07 no'lu Ankara-Kırıkkale-Çankırı Bölgesinde ilginç bir durum yaşandı. Fina Enerjinin iştiraki olan Kires Elektrik Üretim A. Ş. Ankara-Kırıkkale-Çankırı bölgesinde (-0.12) $/kWh teklif fiyatı ile en düşük teklifi vermesine rağmen kapasite alamadı. Çünkü sahası bir sonraki yarışma bölgesi olan Aksaray-Kırşehir-Nevşehir bölgesindeki RES Anatolia’nın sahası ile çakıştı. RES Anatolia Aksaray-Kırşehir-Nevşehir bölgesini (-1.15 $/ kWh) fiyat teklif ile alınca, Fina iştiraki Kıres A.Ş.’ye 25 MW’lık bir kapasite kaldı. Fina iştiraki Kires A.Ş. 25 MW’lık bağlantı kapasitesini kabul etmeyince, 4.19 $/kWh ile en uygun teklifi veren iki firma olan Ataseven iştiraki Jüpiterges Elektrik Üretim A. Ş ve Türkerler iştiraki Simge Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A.Ş arasında ikinci tur teklifler alındı.

Ataseven iştiraki Jüpiterges ikinci turda 4.19 $/kWh fiyat teklifi verdi, Türkerler iştiraki Simge RES ise 4.18 $/kWh verince, Simge Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A. Ş’nin Beypazarı RES projesi 20 MW kapasite tahsisi aldı. Sonrasında 4.19 $/kWh teklif ile Ataseven iştiraki Jüpiterges Elektrik Üretim A. Ş.’nin Jüpiterges RES projesi için kalan 40 MW lık kapasiteyi kabul ettiğini bildirince kalan kapasite Jüpiterges RES projesine tahsis edildi.

 Bugünkü yarışmalarda dört bölge içinde en düşük teklifi veren RES Anatolia Holding A.Ş. ise 05 nolu Aksaray-Kırşehir-Nevşehir Bölgesinde Opal RES projesine  -1.15 $/kWh ile 60 MW’lık kapasite tahsisi aldı.

Yenilenebilir enerjideki temel hedefin daha çok yerli, daha çok yenilenebilir olduğunu hatırlatan TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, yarışmaların ilk gününde çıkan eksi fiyat nedeni ile yerlileşme politikasının zarar göreceğini belirtti. Ataseven, eksi teklif verenlerin yerli katkıdan faydalanamadıkları için exim kredilerine yöneleceklerini, bunun da yerlileşmenin önünü keseceğini söyledi.