Header Reklam
Header Reklam

Rüzgâr ve hidroelektriğin Yeni Kombinasyonu

29 Kasım 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

Alman firması Max Boegl Wind AG, entegre bir elektrik santrali olan ilk rüzgâr çiftliğini kurmak amacıyla GE Yenilebilir Enerji ile işbirliği yaptı. Dört türbinli pilot projenin 2017 sonunda şebekeye bağlanması, hidroelektrik santralinin ise 2018 sonunda çalışmaya başlaması planlanıyor.
Bu türbinler, kanadı yukarıya dik olarak uzandığında 178 metreye ulaşan dünyanın en büyük türbinleri. Türbinlerin 40 metrelik alt kısmını oluşturan tabanı, 6 milyon litre suyu depolayan bir su rezervuarı görevi görürken türbinin tamamı ayrıca 34 milyon galonluk ikinci bir rezervuar olarak çalışacak.
Yapının genel kurulumu, temel olarak bir hidro-pompa istasyonu görevi görüyor. Elektrik gerektiğinde, rezervuarlardan aşağı doğru akan su ile hidroelektrik santraline güç sağlanacak. Enerji arzı yüksek olduğunda, hidroelektrik santrali suyu tekrar yukarı doğru pompalayarak rezervuarlara geri gönderecek ve devasa bir akü gibi çalışacak. Hidroelektrik santrali, bu fazladan sağlanan enerjiden faydalanarak fiyat yükseldiğinde elektrik üretirken, fiyat düşükken rüzgâr çiftliğini tamamlayıcı şekilde elektrik kullanacak. Birbirine paralel şekilde çalışacak bu iki elektrik kaynağının kombinasyonu, santralden sürekli elektrik akımı olmasını sağlayacak.
Rüzgâr türbinlerinin çalışması için bir tepenin en yüksek noktasında bulunması, vadide ise türbinler tarafından kullanılmadığında su depolaması için yapay bir göle yetecek kadar alanın (yani rüzgar çiftliğinin 183 metre aşağısında) olması gerekiyor. 
Bu konumda olan Almanya'daki Svabya-Frankonya Ormanı’nda kurulacak olan hidroelektrik santral 16 MW elektrik üretme kapasitesine sahipken, rüzgâr çiftliği ile tek başına 13,6 MW elektrik üretecek.

GE Dijital Rüzgar Santrali yazılımı ile yenilikçi çözümler sunuyor

GE, rüzgâr türbinlerinin yanı sıra rüzgâr santralini daha da verimli hale getirecek yazılımı da sağlıyor. “Dijital Rüzgâr Santrali” gibi yazılımlar, Endüstriyel İnternet için geliştirilen bulut tabanlı bir platform olan Predix sisteminde halihazırda çalışıyor. Rüzgâr türbinleri için şebeke ve hatta hava tahmini hizmetleri de dahil olmak üzere birçok farklı kaynaktan veri toplayan sistem bu verileri bulutta analiz ediyor. Elde edilen veri ve analizler, operatörlerin bakım ihtiyaçlarını öngörmelerine, gün boyunca üretimi optimize etmelerine ve herhangi bir anda şebekeye ne kadar elektriğin girdiğini kontrol etmelerine yardımcı oluyor.

 

Kaynak: www.hurriyet.comSlider Altına